ESG jelentés

ESG jelentés

Az ESG jelentés a környezeti, társadalmi és irányítási szempontokat foglalja össze; Az ESG az Environmental (környezeti), Social (társadalmi) és Governance (irányítási) szavakból áll össze.)

Az ESG speciális vállalatirányítási megközelítés: vállalatok környezeti, társadalmi és irányítási teljesítményét foglalja össze, és ennek beszámolója az ESG jelentés.

Az Environmental – Social – Governance dimenziók egyben a fenntartható fejlődésnek három, egymással kölcsönösen összefüggő topikja – azaz az ESG szemlélet alvállalati célok elérésén túl a globális fenntarthatósági célok elérését támogatja.

Az ESG jelentés a környezeti, társadalmi és irányítási folyamatokat, mutatószámokat és elért eredményeket foglalja össze; levezetve egy időszak teljesítményét az elfogadott vállalati fenntarthatósági stratégia és célok függvényében.

ESG jelentés és NFRD

A vállalati fenntarthatósági jelentéstételről szóló irányelv, a CSRD a korábbi, nem pénzügyi információkról szóló irányelvet azaz az NFRD -t módosítja, jelentősen kiterjesztve ezzel a jelentéstételi kötelezettséget több tízezer európai vállalatra.

ESG jelentés eszköztára

Az eszköztárban a leghangsúlyosabb a GRI.

GRI (Global Reporting Initiative)

A GRI a legelterjedtebb és legátfogóbb, globális keretrendszer a fenntarthatósági jelentéskészítéshez. A GRI szabványok univerzálisak, és bármely iparágban működő vállalat számára alkalmazhatók

SASB (Sustainability Accounting Standards Board)

A SASB a tőkepiacok számára releváns fenntarthatósági információkat tartalmazó szabványokat fejleszt. A SASB szabványok az egyes iparágakra jellemző anyagi fenntarthatósági tényezőket azonosítják, amelyek hatással lehetnek a vállalatok pénzügyi teljesítményére.

TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures)

A TCFD a klímaváltozáshoz kapcsolódó pénzügyi kockázatok és lehetőségek feltárására és közlésére szolgáló ajánlásokat dolgozott ki. A TCFD keretrendszer négy fő pillérre épül: kormányzás, stratégia, kockázatkezelés és metrikák és célok.

GRI: https://www.globalreporting.org/

SASB: https://sasb.ifrs.org/standards/

TCFD: https://www.fsb-tcfd.org/

ESG jelentés a CSRD és ESRS fényében

A CSRD hatálya alá tartozó vállalatoknak az európai fenntarthatósági beszámolási standardok (ESRS) szerint kell ESG jelentést tenniük; azaz a fenntarthatósági jelentés követelményeit az ESRS jelentés formájában lehet megvalósítani.

ESG jelentés & ESG beszámoló

Az ESG jelentés és az ESG beszámoló nem teljesen ugyanaz, bár szorosan kapcsolódnak egymáshoz.

Az ESG jelentés általában szélesebb körű, és egy vállalat fenntarthatósági teljesítményének átfogó képet nyújtja. Ez magában foglalhatja a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) szempontokra vonatkozó különböző kezdeményezéseket, célokat, eredményeket és jövőbeli terveket. Az ESG jelentés célja, hogy a vállalat érdekelőseit (befektetőket, ügyfeleket, alkalmazottakat, stb.) tájékoztassa a fenntarthatósági törekvéseiről és átláthatóságot biztosítson.

Az ESG beszámoló általában specifikusabb és részletesebb, mint az ESG jelentés. Az ESG beszámolóban a vállalatnak konkrét adatokkal és mutatókkal kell alátámasztania az ESG teljesítményét. Az ESG beszámoló gyakran követi egy adott szabvány vagy keretrendszer előírásait, és a vállalatnak jogszabályi vagy szerződéses kötelezettsége lehet az elkészítésére.

Kapcsolódó szolgáltatásaink

ESG tanácsadás

Társadalmi Felelősségvállalás (CSR)

Szervezetfejlesztés

Fenntarthatóság tanácsadás

Tanácsadási szolgáltatásaink listája

AVALEX szolgáltatások

Kapcsolódó bejegyzések

MSZ EN ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015) Környezetközpontú Irányítási Rendszer (rövidítve KIR)

Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz, LkSG

GRI

ESG

CBAM Karbonvám

Társadalmi felelősségvállalás

Fenntarthatósági követelmények

Európai zöld megállapodás

2 thoughts on “ESG jelentés”

  1. Visszajelzés: ESRS - avalex

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük