Fenntarthatósági követelmények
A fenntarthatósági követelmények, a fenntartható vállalatirányítás célja a környezeti, gazdasági, szociális szempontok (összefoglalva: ESG szempontok) beépülése a vállalati döntéshozatali folyamatokba.
Összefoglaljuk a fenntartható vállalatirányításra vonatkozó jelenlegi jogszabályi környezetet az EU-ban.
NFRD (Non-Financial Reporting Directive)
Az NFRD (azaz Non-Financial Reporting Directive – NFRD magyarul Nem pénzügyi jelentésről szóló irányelv) és az SFDR (azaz Sustainable Finance Disclosure Regulation) európai uniós irányelvek a vállalatok és a pénzügyi intézmények számára írnak elő új kötelezettséget; a nem pénzügyi információk közzétételével kapcsolatban. Bár mindkét irányelv a fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás témaköréhez kapcsolódik, céljaik és hatályuk eltérő.
NFRD (Non-Financial Reporting Directive)
Az NFRD célja a vállalatok átláthatóságának növelése a nem pénzügyi tényezők tekintetében, mint például a környezetvédelem, a szociális kérdések, az emberi jogok és a korrupció elleni küzdelem.
Az NFRD elsősorban a nagyvállalatokra vonatkozik, amelyeknek közzé kell tenniük nem pénzügyi jelentésüket.
NFDR összefoglaló
Az NFRD a vállalatok belső működésére és hatására összpontosít, valamint arra, hogy a vállalatok hogyan kezelik a nem pénzügyi kockázatokat és hatásokat.
SFDR – a fenntartható finanszírozással kapcsolatos közzétételről szóló rendelet (SFDR angolul Sustainable Finance Disclosure Regulation)
A fenntarthatósági követelmények közül az SFDR célja, hogy egységes keretet biztosítson a fenntartható pénzügyi termékek és szolgáltatások átláthatóságához, valamint elősegítse a fenntartható befektetések növekedését.
Az SFDR, azaz Fenntartható pénzügyi információk közzétételéről szóló rendelet tehát a pénzügyi termékekre és szolgáltatásokra összpontosít, valamint arra, hogy a pénzügyi intézmények hogyan integrálják a fenntarthatósági szempontokat befektetési döntéseikbe.
SFDR hatálya
Az SFDR a pénzügyi intézményekre, például az alapkezelőkre, befektetési tanácsadókra és biztosítótársaságokra vonatkozik.
NFRD és SFDR
Az NFRD (2014/95/EU irányelv) és az SFDR egymást kiegészítő szerepet játszanak: Az NFRD a vállalatoktól származó információkat szolgáltat, amelyeket a pénzügyi intézmények felhasználhatnak a fenntarthatósági kockázatok és lehetőségek értékeléséhez. Az SFDR pedig biztosítja, hogy a befektetők hozzáférjenek a szükséges információkhoz, hogy megalapozott döntéseket hozhassanak.
NFRD: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=celex%3A32014L0095
Az Európai Parlament és a Tanács 2014/95/EU irányelve (2014. október 22.) a 2013/34/EU irányelvnek a nem pénzügyi és a sokszínűséggel kapcsolatos információknak bizonyos nagyvállalkozások és vállalatcsoportok általi közzététele tekintetében történő módosításáról EGT-vonatkozású szöveg
CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive)
A CSRD az Európai Unió által meghatározott fenntarthatósági beszámolási standardok (ESRS) alapján történő jelentéstétel, így elősegítve a közölt információk összehasonlíthatóságát és megbízhatóságát.
A CSRD célja a nem pénzügyi információk közzétételének modernizálása és bővítése, valamint a vállalatok fenntarthatósági teljesítményének összehasonlíthatóságának javítása.
A CSRD hatálya a nagyvállalatokra, a tőzsdei bejegyzett kkv-kra terjed ki. A hatály a jövőben a nem EU-s vállalatokra is ki fog terjedni, azokra, amelyeknek jelentős tevékenységük van az EU-ban.
NFRD és CSRD
Az NFRD a nagyvállalatokat kötelezi a nem pénzügyi információk közzétételére. Az NFRD keretében a vállalatoknak olyan témakörökről kell beszámolniuk, mint az környezeti hatások, a társadalmi felelősségvállalás, az emberi jogok és az üzleti etikát.
Az NFRD-ben szereplő témák mellett a CSRD a fenntarthatósági kockázatokra és hatásokra, valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos információk közzétételére is kiterjed, bővítve ezzel a témakört.
Ezen kívül, a CSRD kibővíti a kötelezettek körét is,
EU Taxonómia Rendelet
A Taxonómia Rendelettel az Európai Unió a fenntartható befektetések szabályozására hozott létre egy osztályozási rendszert, ezzel serkentve a zöld befektetéseket.
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Társadalmi Felelősségvállalás (CSR)