NZIA – Net-Zero Industry Act
Az NZIA – Net-Zero Industry Act, magyarul nettó zéró kibocsátási célt szolgáló iparról szóló rendelet (nettó zéró iparról szóló rendelet) egy ambiciózus jogszabálycsomag, amelynek célja az Európai Unió (EU) iparának átalakítása tiszta technológiát alkalmazóvá.
A 2023 márciusában az Európai Bizottság által javasolt NZIA számos intézkedést kezdeményezett a tiszta technológiák gyártásának növelése, az ipari folyamatok dekarbonizálása.
A törvényt 2024 áprilisában az Európai Parlament jóváhagyta.
Az NZIA fő céljai
Az EU gyártási kapacitásának növelése a nettó nulla technológiák terén
Az NZIA célja a nulla kibocsátás eléréséhez szükséges kulcsfontosságú tiszta technológiák EU-beli gyártásának jelentős növelése. A cél az, hogy az EU gyártása 2030-ra fedezze az e technológiákra vonatkozó éves uniós igény legalább 40%-át.
Ide tartozik a napenergia, a szélerőművek, az akkumulátoros megoldások, a hidrogén és a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás (CCS) technológiák.
Ipari folyamatok dekarbonizálása
A NZIA célja a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentése az iparban. Feladatként az energiahatékonyság javítása, a megújuló energiaforrások bevezetése és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású hidrogén alkalmazása szerepel.
De ugyanígy a munkaerő átképzése és felkészítése a zöldgazdaságra; valamint munkahelyteremtés: A jogszabály támogatja a munkavállalók átképzését és továbbképzését a zöld munkahelyeken szükséges új készségek elsajátítása érdekében; hogy a megújuló energia, az energiahatékonyság és a körforgásos gazdaság ágazataiban új munkahelyek jöjjenek létre.
Tiszta technológiai iparágak bővítése
A törvény számos intézkedéssel segíti a tiszta technológiák terjedését: ilyenek az engedélyezési eljárások egyszerűsítése, az innováció és a képzett munkaerő fejlesztésének támogatása, valamint a tiszta technológiák iránti kereslet ösztönzése a megújuló energiaforrásokat előnyben részesítő fenntartható finanszírozás révén.
Az NZIA várható hatásai
Az EU iparának versenyképességének növelése: A tiszta technológiák gyártásában betöltött vezető szerep segíthet az EU-nak abban, hogy megőrizze technológiai előnyét és új piaci lehetőségeket teremtsen. A tisztább termelés iránti elkötelezettség így gyakorlatilag az EU -ban tevékenykedő vállalatok versenyelőnye lehet.
A szén-dioxid-kibocsátás csökkentése: Az NZIA kulcsfontosságú szerepet játszik az EU éghajlat-céljainak elérésében, a kibocsátás jelentős csökkentésével 2030-ig (ennek eredménye a „Fit for 55” program) (Fit for 55 program: az üvegházhatású gázok kibocsátásának legalább 55%-os csökkentésére irányul 2030-ra; az 1990-es szintet alapul véve.
Az energiafüggetlenség javítása: A tiszta technológiákba való befektetés segíthet az EU-nak csökkenteni függőségét a fosszilis tüzelőanyagoktól, és javítani az energiaellátás biztonságát.
Az NZIA kihívásai
Jelentős a beruházási igény
A tiszta technológiák gyártási kapacitásának növelése és az ipari folyamatok dekarbonizációja jelentős beruházásokat igényel minden szereplőtől: a kormányoktól és a magánszektortól is egyaránt. A legnagyobb kérdés persze a megtérülési idő és a futamidő; például a vízenergia fejlesztések karbantartási és fenntartási költsége elenyésző, a beruházási költsége magas – a megtérülési időn túl azonban rendkívül olcsón lehet előállíani áramot; vízenergiából.
Engedélyezés
Az engedélyezési eljárások egyszerűsítése és a szabályozási környezet javítása szükséges a tiszta technológiai projektek gyorsabb megvalósításához; nem kikerülve persze a direkt és indirekt környezeti hatások komplex megértését és figyelembe vételét.
Szén-dioxid-leválasztás és -tárolás (CCS)
Az NZIA hangsúlyt fektet a CCS technológiákra, 2030-ra évi 50 millió tonnával növelve a CO2-tárolóhelyek kapacitását. A tervből nem hagyhatók ki a gáz- és olajtermelők, nekikis át kell állniuk tiszta energiára. Olajra és gázra továbbra is szükség van, hiszen ezek például vegyipari alapanyagok; de a termelésben a tiszta termelés fontos, illetve a CCS technológiák; mint a kibocsátást csökkentő lehetőségek.
Az NZIA az előzetes elvárások és a kalkulációkalapján javítani fogja az európai ipar versenyképességét és ellenállóképességét, ráadásul új, zöld munkahelyeket teremt. Ez pedig döntő abban, hogy Európa továbbra is az a kontinens maradjon, ahol jó élni.
EU oldal: NZIA
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Társadalmi Felelősségvállalás (CSR)
Tanácsadási szolgáltatásaink listája
Kapcsolódó bejegyzések
MSZ EN ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015) Környezetközpontú Irányítási Rendszer (rövidítve KIR)
Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz, LkSG