Minőségirányítási kézikönyv

Minőségirányítási kézikönyv

Minőségirányítási kézikönyv – Quality Manual

A minőségirányítási kézikönyv (angolul: Quality Manual) az a dokumentum, amely leírja a szervezet minőségirányítási rendszerét (MIR). Ez a kézikönyv a MIR alapdokumentuma, amely meghatározza a rendszer elemeit, működését, elveit, folyamatait és az azokra vonatkozó szabályokat, illetve a kizárásokat is itt lehet definiálni. Gyakran hivatkoznak rá MIR kézikönyvként is.

ISO 9001 definíciója a MIR kézikönyvre

Előírás egy szervezet minőségirányítási rendszerére.

1. megjegyzés: A minőségirányítási kézikönyvek a részletekben és megjelenési formában különbözők lehetnek, hogy alkalmazkodjanak egy szervezet méretéhez és bonyolultságához.

A minőségirányítási kézikönyv célja

A minőségirányítási rendszer alapdokumentuma: A kézikönyv rögzíti a szervezet minőségirányítási rendszerének elemeit, biztosítva a rendszer átláthatóságát és következetes alkalmazását.

Kommunikáció: A kézikönyv kommunikációs eszközként szolgál a szervezet munkatársai, ügyfelei, beszállítói és más érdekelt felek felé a minőségirányítási rendszerrel kapcsolatban; egyfajta összefoglaló leírásnak tekinthető.

Képzés és oktatás: A kézikönyv képzési anyagként használható az új munkatársak bevezetéséhez és a meglévő munkatársak ismereteinek frissítéséhez: segíti a rendszer áttekintését és az átláthatóságot.

Auditok alapja: A kézikönyv az auditok (belső és külső) alapjául szolgál, mivel meghatározza a rendszerrel szembeni elvárásokat, és általában összefoglalja a rendszer működését.

Folyamatos fejlesztés: A kézikönyv a minőségirányítási rendszer folyamatos fejlesztésének kiindulópontja, mivel dokumentálja a meglévő állapotot és azonosítja a fejlesztési területeket, definiálja a scope -ot.

A minőségirányítási kézikönyv tartalma (általános elemek)

Bár az ISO 9001 szabvány nem írja elő részletesen a kézikönyv tartalmát, általánosan elfogadott, hogy az alábbi elemeket tartalmazza:

  • A cég bemutatása: A szervezet neve, székhelye, tevékenységi köre, szervezeti felépítése.
  • A minőségpolitika: A szervezet minőségre vonatkozó általános célkitűzései és elkötelezettségei. Nem egy az egyben tartalmazza, de például gyakran melléklete annak.
  • A minőségirányítási rendszer alkalmazási területe: A kézikönyv meghatározza, hogy a MIR mely tevékenységekre, termékekre és szolgáltatásokra terjed ki. Ide tartozik az esetleges kizárások részletezése is (pl. ha a szervezet bizonyos tevékenységei nem tartoznak a MIR hatálya alá).
  • A minőségirányítás és a minőségbiztosítás szervezeti felépítése, és működésének rövid bemutatása, felelősségek és hatáskör: A kézikönyv általában felvázolja a minőségirányítási feladatokkal kapcsolatos felelősségeket és hatásköröket a szervezet különböző szintjein.
  • A minőségirányítási rendszer folyamatainak leírása vagy az azokra való hivatkozás: Ez magában foglalja a kulcsfontosságú folyamatok (pl.a fő, vagy core tevékenységek: a tervezés, beszerzés, gyártás, értékesítés, vevőszolgálat) leírását, azok kölcsönhatásait, valamint az alkalmazott eljárásokra és utasításokra való hivatkozásokat. Nem feltétlenül kell minden eljárást részletesen leírni a kézikönyvben, elegendő lehet a rájuk való hivatkozás, vagy egy rövid összefoglaló leírás a folyamatokról és azok céljairól.

Fontos szempontok a MIR kézikönyvvel kapcsolatban

Nem kötelező!

Az ISO 9001:2015 szabvány nem teszi kötelezővé a különálló minőségirányítási kézikönyv meglétét. A szervezet dönthet úgy, hogy a MIR-hez kapcsolódó információkat más formában, például elektronikus rendszerben vagy más dokumentumokban rögzíti. Azonban sok szervezet továbbra is hasznosnak találja a kézikönyv meglétét az átláthatóság és a kommunikáció érdekében – ez az, amit átlehet küldeni a vevőknek, a rendszer bemutatása céljából.

Egyediség

A kézikönyvnek tükröznie kell a szervezet egyedi sajátosságait. Nem létezik általános, minden szervezetre alkalmazható kézikönyv.

Naprakészség

A kézikönyvnek naprakésznek kell lennie. Rendszeresen felül kell vizsgálni és frissíteni kell a változásoknak megfelelően, főleg a scope tekintetében: minden esetben fednie kell a vállalat tevékenységét, az üzleti területeket, technológiákat, termékeket és folyamatokat!

Különbség a minőségügyi kézikönyv és a minőségirányítási rendszer többi dokumentuma között

A minőségirányítási rendszer dokumentációja általában hierarchikus felépítésű:

  • Minőségirányítási kézikönyv: A legfelső szintű dokumentum, amely a MIR általános kereteit és elveit határozza meg.
  • Eljárások: A kézikönyvben hivatkozott részletes dokumentumok, amelyek leírják az egyes folyamatok végrehajtásának módját.
  • Munkautasítások: Az eljárásokhoz kapcsolódó, még részletesebb dokumentumok, amelyek konkrét feladatok elvégzésének lépéseit írják le.
  • Feljegyzések: A tevékenységek elvégzésének bizonyítékai (pl. ellenőrzési jegyzőkönyvek, mérési eredmények).

Kapcsolódó szolgáltatásaink

Minőségirányítás tanácsadás

Minőségirányítási rendszer bevezetése

Folyamatfejlesztés

Tanácsadási szolgáltatásaink listája

AVALEX szolgáltatások

Kapcsolódó bejegyzések

ISO 9001

QA-QC-QM

Poka-yoke

Audit

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük