Az ESG az Environmental (E, azaz környezeti), Social (S, azaz társadalmi) és Governance (azaz G, irányítási) angol szavak rövidítése. Az ESG-szemlélet egy olyan vállalatirányítási megközelítés, amely a vállalatok környezeti, társadalmi és irányítási teljesítményét értékeli.
Az Environmental – Social – Governance dimenziók egyben a fenntartható fejlődésnek három, egymással kölcsönösen összefüggő dimenziója – azaz az E-S-G szemlélet a fenntarthatósági célok elérését támogatja.
Az ESG alapelemei
Az ESG környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási kritériumain mennénk végig.
A környezeti szempontok
A környezeti tényezők közé tartozik a vállalat környezetre, környezeti elemekre gyakorolt hatása, például levegőtisztaságvédelem szempontjából a szén-dioxid kibocsátás, szerves oldószerek kibocsátása, de például a hulladéktermelés, a vízfogyasztás és minden egyéb természeti erőforrás felhasználása.
A vállalatok tevékenysége jelentős hatással van a környezetre. A környezeti problémák, például a klímaváltozás, a környezetszennyezés és a természeti erőforrások kimerülése globális kihívást jelentenek. A folyamat oda-vissza hat: a vállalatok környezeti teljesítménye hat a környezetre; és a környezet elemek visszahatnak a vállalatra, alkalmazkodásra kényszerítve a cégeket a változó körülményekhez.
Társadalmi tényezők
A társadalmi tényezők közé tartozik a vállalat társadalmi felelősségvállalása, például a munkavállalói jogok, a munkahelyi biztonság, a helyi közösségek támogatása és a fogyasztói jogok védelme.
A társadalmi szempontok fontosak, mert a vállalatok tevékenysége jelentős hatással van a társadalomra. A társadalmi problémák, például a szegénység, a munkanélküliség, a diszkrimináció és a korrupció globális kihívást jelentenek. A vállalatok ESG-teljesítményének értékelése során fontos figyelembe venni a társadalmi szempontokat.
Irányítási tényezők (vállalatirányítási tényezők)
Az irányítási tényezők közé tartozik a vállalat irányítási struktúrája, a kockázatkezelés, a belső ellenőrzés, üzleti etika.
Az irányítási szempontok kritikusak, hiszen a vállalatok tartós sikere nagyban függ a jó irányítási gyakorlattól. Az irányítási problémák, például a korrupció, a szabálytalanságok és a hatékonyság hiánya a vállalatok sikerét és létét veszélyeztethetik. A szociális média felületen megjelenő negatív hírek, de akár csak a vélemények elegendőek lehetnek ahhoz, hogy a vállalat létezése veszélybe kerüljön.
Az irányítási szempontok kiterjednek a környezeti és szociális elemekre is; hiszen ezek irányítása is az irányítás közé tartozik. Így az ESG jelentés irányítási részében lehet összefonódás például környezeti elemekkel. De: a G részben ezeknek a menedzsmentje az, amivel foglalkozni kell.
Az Environmental – Social – Governance jelentősége
Az ESG-szemlélet a vállalatok, az üzleti döntéshozók és a befektetők körében kap nagyobb hangsúlyt.
A vállalatok számára a teljesítményük javítása versenyelőnyt jelenthet, és hozzájárulhat a társadalmi és környezeti fenntarthatósághoz.
Az üzleti döntéshozók számára az ESG keretrendszer segíthet a kockázatok azonosításában és kezelésében, és hozzájárulhat a hosszú távú sikerhez. A befektetők számára ez a szemlélet segíthet a fenntartható befektetések azonosításában és kiválasztásában.
E.S.G jogszabály Magyarországon
Magyarországon a 2023. évi CVIII. törvény a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról: https://njt.hu/jogszabaly/2023-108-00-00
ESG fogalmak
(A 2023. évi CVIII. törvény szerint)
ESG fogalma
olyan fenntarthatósági kérdésekre vonatkozó szempontrendszer, amely egy adott vállalkozásnál a környezetre, a társadalomra és az irányításra vonatkozó hatásokat és faktorokat értékeli fenntarthatósági szempontból;
ESG adatszolgáltatás
minden, fenntarthatósági kérdésekben közzétett információ, ideértve a beszámolót is.
vállalati társadalmi felelősségvállalás
a vállalkozásoknak a társadalomra, a kultúrára és a jövő nemzedékeinek életfeltételeire gyakorolt hatásuk iránti felelőssége.
ESG tanácsadó
a polgári perrendtartás szerinti gazdálkodó szervezet, és az a személy, amely Magyarország területén ESG célú vállalatirányítási szakértői és adatszolgáltatáshoz kapcsolódó tájékoztató és tanácsadói szolgáltató tevékenységet folytat, közreműködik a vállalkozás fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségeinek sikeres és megfelelő időben történő teljesítésében, részt vesz a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos adatok összegyűjtésében és elemzésében, a társadalmi felelősségvállalási stratégia elkészítésében, valamint a kockázatkezelésre, a kockázatelemzésre és a megelőző intézkedésekre vonatkozó szabályok végrehajtásában.
Az ESG-jelentések
Az ESG-beszámoló a vállalat kommunikációja az környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási teljesítményről és annak javításáról, ilyen formában a befektetők, az üzleti döntéshozók és a társadalom számára is fontos információkat nyújtanak.
Ezek a jelentések a következő információkat tartalmazzák:
- A vállalat környezeti, társadalmi és irányítási teljesítményének átfogó áttekintése
- ESG kockázatértékelés és kockázatkezelés
- A vállalat vonatkozó céljai és stratégiája
- A vállalat teljesítményének mérése és értékelése
- A vállalat ESG-teljesítményének javítása érdekében tett lépések: megelőzési és korrekciós intézkedések
Az Environmental – Social – Governance jelentések formája és tartalma változó lehet, de a szemlélet fontos eleme, hogy a vállalatok átlátható módon számoljanak be ESG-teljesítményükről.
ESG, GRI és CSR
A CSR a vállalat társadalmi felelősségvállalásának koncepciója.
Az Environmental – Social – Governance a fenntarthatóság három fő szempontját, a környezetet- társadalmat – irányítási teljesítményt leíró keretrendszer.
A GRI pedig egy olyan szabványrendszer, amely útmutatót nyújt a vállalatokat az EnvSocGov teljesítményük kommunikációjában, ennek egy fajta megoldása
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Üzleti kiválóság modell bevezetése
Hatékonyságnövelési tanácsadás (performance excellence, OPEX)
Tanácsadási szolgáltatásaink listája
Kapcsolódó bejegyzések
Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz, LkSG