DMAIC

DMAIC

A DMAIC a folyamatszervezés és a problémamegoldás egy eszköze; a Six Sigma módszertanához tartozik.

A DMAIC az angol szavak kezdőbetűiből áll össze: Define, Measure, Analyze, Improve, Control; azaz magyarul a DMAIC: definiáld, mérd meg, elemezd, javítsd meg és szabályozd le.

A DMAIC ciklus egy öt lépésből álló lépéssorozat és ilyen formában a PDCA módszerhez áll nagyon közel.

A DMAIC módszer lépsei

Define (Definiálás)

A define fázisban a cél a probléma vagy javítási lehetőség meghatározása. Itt kerülnek megállapításra a folyamatfejlesztés céljai: mi a probléma, mivel szembesülünk, az mit jelent, ez mit okoz?

Azaz: mi a folyamatfejlesztési igény? Mi a probléma, mi a gyengeség, mi a kockázat?

A DEFINE szakasz összetett, mivel a cél számszerűsíthető, kézzelfogható problémaleírást kíván meg.

A folyamatfejlesztő csoport a folyamat fogyasztóit, haszonélvezőit kell, hogy azonosítsa és az ő igényüket feltárja.

Measure (Mérés)

A DMAIC módszertan második lépése a Mérés (Measure). Ebben a fázisban a cél, hogy pontosan meghatározzuk és mérjük a folyamat aktuális teljesítményét.

Azonosítjuk a kritikus folyamatparamétereket (CTQ-kat: Critical to Quality paramétereket) amelyek a legnagyobb hatással vannak a folyamat kimenetelére.

Az adatgyűjtés lényeges szempontja a megfelelő adatok gyűjtése – és csak azoknak a gyűjtése; minden más adat csak a zajt erősíti.

Analyze (Elemzés)

Az elemzés lépése sorában az összegyűjtött adatok elemzése a probléma vagy lehetőség alapvető okainak megtalálása érdekében.

A gyökérokkeresés során a statisztikáé a fő szerep, hogy a vállalati erőforrásokat ne tünetkezelésre, hanem tényleges megoldásokra használjuk és ezt ráadásul rendkívül célzottan tegyük.

Az adatok értelmezése nehéz feladat. Lehet nagy a zaj szerepe, azonosíthatunk téves trendeket. Hipotézisek felállításával és a hipotézisek tesztelésével rengeteget lehet tanulni a fejlesztés alatt lévő folyamatról.

Az adatvizualizáció fontos részfeladat: meg kell értenünk, milyen görbe és trend rajzolódik ki az adatokból.

Széleskörű ennek a módzsertana: 5miért, FMEA, ANOVA, PARETO, ISHIKAWA diagram

Ha azonban a gyökérokokat sikerül megszüntetni, a folyamatos tűzoltás állapotából kikerülve a cég, az erőforrásokat a fejlődésre, innovációra tudja fordítani.

Improve (Fejlesztés)

A probléma megoldására vagy a lehetőség kihasználására szolgáló változtatások megvalósítása a feladat.

A fejlesztés jellege, mértéke mindig eltérő, így a megvalósítás is. Egy egyszerű változtatás csak kiigazítás jellegű és mértékű, d elehet akár igény projektmenedzsment igénybe vételére is, hogy a fejlesztés biztosan célba érjen.

Control (Ellenőrzés)

A DMAIC ellenőrzés szakaszában az eredmények folyamatos figyelése annak biztosítására, hogy a javítások továbbra is hatékonyak legyenek.

A DMAIC ciklust iteratív módon használjuk, ami azt jelenti, hogy a csapat a ciklus bármely pontján visszatérhet egy korábbi lépéshez, ha új információ derül ki. A DMAIC módszertan számos különféle iparágban és területen alkalmazható a folyamatok hatékonyságának javítására és a hibák csökkentésére.

WIKI: DMAIC

Kapcsolódó szolgáltatásaink

Folyamatfejlesztés

Folyamataudit

Üzleti kiválóság modell bevezetése

Hatékonyságnövelési tanácsadás (performance excellence, OPEX)

Tanácsadási szolgáltatásaink listája

AVALEX szolgáltatások

Kapcsolódó bejegyzések

Folyamatszabályozás

Hatékonyság

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük