Megerősíteni vagy megcáfolni
A megerősíteni vagy megcáfolni a kedvenc elvünk termékfejlesztés, folyamatfejlesztés végrehajtása során.
A legegyszerűbb szemlélet, amivel egy ötlet validitását ellenőrizni lehet: végezzünk el egy tesztet, végezzünk el egy kísérletet, ami igazolja, hogy igazunk van. Vagy cáfolja: nincs igazunk. Mert amíg a tesztet végezzük, tanulunk újdonságokat a folyamatról. Ott állunk (GEMBA!), beavatkozunk, és megnézzük, mi a kimenete, inputja. És persze nézzük meg, mit tanultunk belőle. Akár a kivételt erősítjük meg (valóban nem megy, valóban nem lehet úgy csinálni, valóban nem lehet ezzel ennyi időt megspórolni), akár a helyes gyakorlat kap megerősítést (igen, indokolt a plusz egy szűrő, igen, megfelelő a szűrő lyuksűrűsége, stb. És persze, fordított logikával is működik: a kivételt is cáfolhatjuk (ez a meglepetés faktor: ki gondolta volna, de mégiscsak lehet), és a helyesnek gondolt gyakorlatot is cáfolhatjuk (mindig azt hittük, ez a folyamatlépés szükséges, de kiderült, nem).
Megerősíteni vagy megcáfolni – mi is ez?
Egy állítás, hipotézis vagy elmélet igazságtartalmának bizonyítása vagy cáfolata. Azaz, mit kell tennünk? A szükségesek bizonyítékokat, adatokat és érveket kell összegyűjtenünk, amelyek alátámasztják az állítást vagy cáfolják azt. És ez a gyűjtés, kutatás a lényeges: mert a termékfejlesztési folyamatban gyorsan átlátjuk: mi teremt valódi hozzáadott értéket, mit akar valójában a vevő – és mit nem.
A Föld lapos
„A Föld lapos” állítás igazságtartalmát a viták során mindkét fél állításként kezeli. Rövidebbek lennének ezek az elmélkedések, ha a Megerősíteni vagy megcáfolni wlv mentén haladnánk.
Erősítsük meg, mi szól amellett, hogy lapos? Cáfoljuk meg: miért nem lapos.
Erősítsük meg, mi szól amellett, hogy kerek? Cáfoljuk meg: miért nem kerek.
Megerősítés
Valamit bizonyosnak, igaznak vagy helyesnek fogadunk el.
A megerősítés lehet valamilyen külső forrásból származó bizonyíték, adat vagy információ, amely alátámasztja az állítást. De lehet saját tapasztalatunkon vagy meggyőződésünkön alapuló is
A tudományban a tudományos módszer alapja a megfigyelés, a hipotézis felállítása és annak kísérleti úton történő megerősítése vagy cáfolása.
De nézzük meg a másik oldalát ennek az éremnek…
Sem megerősíteni, sem megcáfolni nem tudom
Egy állítás igazságtartalmának bizonytalanságát ismerjük el, hiányos információk vagy hiányos bizonyítékok miatt. ÉS a definícióból látszik ,miért kedvelt eszköze ez a politikának… Fogalmam sincs, igaz-e vagy sem; magyarul.
De nem feltétlenül pejoratív ennek a kihangsúlyozása; ha például a jelen ismeretek hiányát hangsúlyozzuk:
„Létezik-e élet más bolygókon? Egyelőre sem megerősíteni, sem megcáfolni nem tudom – mindkettőre hiányzik a bizonyíték.
A „megerősíteni vagy megcáfolni” elv helyességét „sem megerősíteni, sem megcáfolni nem tudom”.
Nem így van! A „megerősíteni vagy megcáfolni” elv helyességét meg tudom erősíteni: ha mindkét irányban keresünk bizonyítékokat; helyes a tanulási folyamat és eredményt fog hozni!
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Szervezetfejlesztés / szervezetfejlesztési tanácsadás
Tanácsadási szolgáltatásaink listája
Kapcsolódó bejegyzések
Megjegyezném…