Teljesítménymenedzsment jelentése
A teljesítménymenedzsment egy stratégiai és operatív folyamat, amelynek célja, hogy elősegítse a szervezetek hatékony működését és fejlődését. A tanácsadás folyamata magában foglalja a teljesítmény mutatók (angolul KPI, Key Performance Indicator – magyarul kulcs teljesítménymutatók) célkitűzését, mérését, értékelését, javítását. A teljesítménymenedzsment ezt az egyének, csapatok és szervezeti egységek szintjén. A teljesítménymenedzsment rendszerek segítségével a vállalkozások képesek számszerűsíteni, hogy mennyire teljesítik a célokat, és azonosítani azokat a területeket, amelyeken fejlődésre van szükség.
Kinek ajánljuk a teljesítménymenedzsment szolgáltatásunkat?
A teljesítménymenedzsment szolgáltatásunkat minden olyan szervezetnek ajánljuk, amelyek szeretnék hatékonyabban mérni, értékelni és fejleszteni a munkavállalóik és a szervezet teljesítményét, a termelékenységet, csökkenteni a költségeket, javítani a minőséget és a hatékonyságot.
De ahol fontos a tényeken alapuló döntéshozatal, ez ott is nélkülözhetetlen.
Szintén, a visszacsatolás is ilyen sikertényező: a gyors döntéshozatal elengedtethetetlen feltétele a tények folyamatos monitorozása, és annak a meghatározása, mikor érkezik el a beavatkozási pont. Ehhez a visszacsatolás, rendszeres és ismételt mérések adják az alapot.
Teljesítménymenedzsment szolgáltatásunkat folyamata
Teljesítmény folyamatauditja
A folyamataudit során felmérjük a folyamatok működését és teljesítményét, a teljesítmény mérőszámokat, KPI -okat. Ez a lépés a múltbeli teljesítmény megismerésére szolgál, azt vizsgálja, milyen teljesítménycélok vannak meghatározva, és azok milyen mértékben teljesülnek.
Teljesítménymenedzsment célok és teljesítménymutatók, KPI -ok meghatározása
A következő lépés a teljesítmény-célok és a teljesítmény-célok eléréshez szükséges teljesítménymutatók meghatározása
Mik lehetnek hatékony teljesítménycélok? Teljesítménycél lehet a szállítási pontosság, produktivitás, selejtarány, ciklusidő , rendelkezésre állás, üzemidő, kapacitás és kapacitáskihasználtság
Teljesítményfejlesztés – programok meghatározása, versenyelőny építés, teljesítményértékelés
A teljesítménymenedzsment tanácsadási tevékenység során a célok elérése érdekében fogalmazzuk meg azokat a programokat amik a célok (és ezáltal a teljesítménymenedzsment stratégia) elérését szolgálják.
Mik lehetnek ezek? Mindig célra szabottan határozzuk meg, de lehetnek elvek:
- árbevételt növelő tevékenységek irányába eltolódás:
- termék versenyelőnyök kiaknázása
- technológiai versenyelőnyök kiaknázása
- selejtcsökkentés, folyamatfejlesztés, erőforrások újradefiniálása, hatékonyságnövelés, LEAN módszerek bevezetése, 5S bevezetés, stb.
- rendszerfejlesztés
- folyamatfejlesztés
- szervezetfejelsztés
A teljesítményértékelés mutatószámai mindig túlmutatnak a pénzügyi mutatószámokon: ezek folyamatmérőszámok, amik az egyes folyamatok működését írják le – a pénzügyi mutatók sokkal későbbi lépésként kerülnek képbe.
Teljesítményszintek
A teljesítményszinteket tehát három szinten lehet definiálni: vállalati, szervezeti egységbeli és egyéni teljesítményszint.
Tanácsadásunk eredménye
Növekvő árbevétel, növekvő hatékonyság – csökkenő költségek; megfelelő visszacsatolás a menedzsment vagy a tulajdonosok részére.
Kapcsolódó szolgáltatásaink:
Üzleti kiválóság modell bevezetése