ÜHG – Üvegházhatású gázok

ÜHG – Üvegházhatású gázok

Az üvegházhatású gázok azok a gázok, amelyek elnyelik majd a környezetükbe kisugározzák az infravörös hullámhosszúságú fényt, ezzel melegítve a környezetüket – ez a folyamat az üvegházhatás.

Hét üvegházhatású gáz (CO2– szén-dioxid, CH4 – metán, N2O – dinitrogén-oxid, HFC – fluorozott szénhidrogén, PFC – perfluor-karbon, SF6 – kén-hexafluorid, NF3 – nitrogén-trifluorid) létezik, és ezeknek eltérő klímára gyakorolt hatása – a metán például sokszorosan jobb hőmegkötő, mint a a CO2 – ezzel a tulajdonságával a klíma változására gyakorolt hatása önmagában 30% -ra tehető.

A fluortartalmú üvegházhatású gázok (F-gázok) mesterségesen előállított gázok, amelyeket az iparban használnak. Ezek a természetben nem léteztek, azaz koncentrációjuk nem is volt – ehhez képest most mérhető.

A részlegesen fluorozott szénhidrogének (HFC-k) klímahatása, azaz GWP -je akár ezerszerese is a széndioxidénak!

ÜHG -k hatása

Egészen pontosan a hatásmechanizmus az az, hogy az üvegházhatású gázok a Föld felszínéről visszaverődő sugárzást nyelik el, így a generált hő nem a világűrbe sugárzódik vissza, hanem a Föld légkörében marad.

CO2 mint üvegházhatású gáz

A CO2 természetes úton az állatok, a légzés és a biomassza bomlása során keletkezik. Nem természetes úton a fosszilis tüzelőanyagok égetése és kémiai reakciók révén kerül a légkörbe.

Az ipari forradalom kezdete óta egyre gyorsuló ütemben égetünk fosszilis tüzelőanyagokat. Ez miatt a Föld légkörének szén-dioxid tartalma 280 ppm -ről 400 ppm fölé emelkedett, amely már egészen jelentős változás.

(naponta ~100 millió hordó kőolajat termelünk ki és használunk el). Szénciklus

A kibocsátás jelentős része felszívódik a szénciklus során (pl. növények fotoszintézise megköti); de az egyenleg nem 0 -ás: többet szabadítunk fel; mint amennyi megkötődik; a szénkörfogás már eltolódott.

Éghajlatváltozás

Az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok (SDG -k) 13. számú célja a ’Fellépés az éghajlatváltozás ellen’: a klímaváltozás és hatásainak leküzdése – az ÜHG -k kibocsátával foglalkozik.

https://www.europarl.europa.eu/topics/hu/article/20230316STO77629/klimavaltozas-a-globalis-felmelegedest-okozo-uveghazhatasu-gazok

CO2-egyenérték

A gázok csökkentésének megvalósításánál alapvető fontosságú az üvegházhatású gázok kibocsátásának számszerűsítése.

GWP global warming potential – globális felmelegítő potenciál

A szén-dioxid egyenérték a kibocsátott gáz tömegének és globális felmelegítő potenciáljának (GWP) szorzata. Segítségével meghatározható az adott évben kibocsátott üvegházhatású gázok légkörre gyakorolt felmelegítő hatása.

Üvegházhatású gázok kibocsátásnak számítása

A cégek karbonlábnyomukat (CCF Corporate Carbon Footprint ) nemzetközi szabványok (pl. GHG Protokoll vagy ISO 14064) szerint számítják ki, hogy az adatok összehasonlíthatók legyenek.

A számítás történhet online karbonkalkulátorral, vagy akár karbonmenedzsment szoftverrel. Mindezek alapját nemzetközi adatbázisok adják: hiszem például a megtermelt áram származhat országhatáron túlról is.

Scope 1: Közvetlen ÜHG-kibocsátás

Scope 2: Közvetett kibocsátás; villamosenergia közvetett ÜHG-kibocsátása

Scope 3.: Az értéklánc közvetett kibocsátása

A Scope 3 tartalmazza a beszerzésekből-beszállításokból (upstream) származó kibocsátásokat, illetve a feldolgozásból – termékelőállítás és kereskedelemből (downstream) származókat is.

Termékek karbonlábnyoma – product carbon footprint (PCF)

Termékek karbonlábnyomát életciklus-elemzés (angolul Life Cycle Assessment / Analysis – LCA) szoftverekkel és módszertannal lehet kiszámítani.

GHG Protokoll

A GHG protocoll -t a World Resources Institute adta ki, ingyenesen letölthető a weboldalukról: https://ghgprotocol.org/

A GHG protocoll (The Greenhouse Gas Protocol) az ÜHG – k számítási és jelentési módját mutatja be.

GHG UHG 1
GHG protocol – scope -ok

A földgáz 0,244 kg CO2eq CO2 -t bocsát ki 1 kWh energia leadása során (európai viszonylatban) 5% bizonytalansági fokkal.

Magyarországon 2021-ben az üvegházhatású gázok éves kibocsátása ~64 millió tonna szén-dioxid egyenérték volt.

WIKI ismeretek: https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%9Cvegh%C3%A1zhat%C3%A1s%C3%BA_g%C3%A1zok

Kapcsolódó szolgáltatásaink

Üzletmenet folytonosság

Társadalmi Felelősségvállalás (CSR)

Fenntarthatóság tanácsadás

ESG tanácsadás

Tanácsadási szolgáltatásaink listája

AVALEX szolgáltatások

Kapcsolódó bejegyzések

Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz, LkSG

GRI

ESG

Fenntartható fejlődési célok

Társadalmi felelősségvállalás

Társadalmi felelősségvállalási jelentés

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük