Vállalati fenntarthatósági átvilágítás – CSDDD

Vállalati fenntarthatósági átvilágítás – CSDDD

A Vállalati Fenntarthatósági Átvilágítás – CSDDD, angol jelentése Corporate sustainability due diligence, röviden CSDDD vagy CS3D; az Európai Unió által javasolt (adopted proposal; completed adoptation process) irányelv, a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról.

Az irányelv célja a fenntartható és felelős vállalati magatartás előmozdítása a vállalat működésében, de ami még fontosabb: azok globális értéklánca tekintetében.

Az irányelv fókusza az emberi jogok és környezetvédelem.

A CSDDD – Vállalati Fenntarthatósági Átvilágítás főbb szempontjai

  • Cél: A vállalkozások fenntarthatóságának és felelősségvállalásának ösztönzése az EU-ban, az értéklánc minden szegmensében.
  • Követelmények: A vállalatoknak kötelező átvilágítást kell végezniük a potenciális negatív emberi jogi és környezeti hatások azonosítása, megelőzése, enyhítése és kezelése érdekében.
  • CS3D hatálya: A vállalat működésére, leányvállalataira és üzleti partnereire terjed ki.

CSDDD elemek, témák és előírások

Az emberi jogokra gyakorolt potenciális negatív hatások

A kényszermunka, a gyermekek kizsákmányolása, a nem megfelelő munkahelyi egészségügyi és biztonsági feltételek, valamint a földfoglalás nem elfogadható. Ahogy nem elfogadható a faji, nemi diszkrimináció; de akár a kínzás, embertelen bánádmód, megalázás sem.

Az emberi jogok alapját az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata jelenti;

A környezetre gyakorolt potenciális negatív hatások

A környezetre gyakorolt potenciális negatív hatások közé tartozik az üvegházhatású gázok kibocsátása, a szennyezés, a biodiverzitás csökkenése és az erőforrások kimerülése elleni  védekezési tevékenység.

CSDDD kötelezettségek

A vállalatoknak átfogó átvilágítási tervet kell kidolgozniuk, amely magában foglalja a kockázatok felmérését, a megfelelő intézkedések bevezetését, a hatások nyomon követését és a beszámolást; jelentéstételt.

CSDDD és LKSG

A CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) és az LKSG (Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz, ) jogszabályok célja a vállalatok felelősségének jogszabályi definiálása a globális ellátási láncaikban az emberi jogok és a környezet védelme témakörökben.

Mindkét rendelet azt mélyíti el; hogy a teljes értékláncban van felelőssége a vállatoknak: nem lehet a környezetvédelmet, a munkavállalókra és a társadalomra vonatkozó emberi jogokat és normákat kiszervezni.

A CSDDD és LKSG hangsúlya is a kockázatértékelésen van; és a megelőző intézkedések hangsúlyosságát fogalmazza meg; elvárva a beszállítók kockázatértékelését és kockázatkezelését; a negatív hatások mérséklését.

Mindkét előírás lényeges és hangsúlyos eleme a kötelező beszámolási kötelezettség: a vállalatok az ellátási láncukban tett lépéseikről jelentést kell közzétegyenek.

LKSG és CS3D hatályba lépés

Az LKSG 2023. január 1. óta érvényben van Németországban, és 2024. január 1-jétől kiterjed az 1000 főnél több munkavállalót foglalkoztató vállalatokra is.

A CSDDD várhatóan 2026-ban lép hatályba az EU-ban, és 2029-ig fokozatosan kiterjed az 1000 főnél több munkavállalót foglalkoztató és 450 millió euró éves forgalmú vállalatokra is.

CSDDD és LKSG követelmények

Az LKSG konkrétabb követelményeket támaszt a kockázatbecslés és a megelőző intézkedések terén.

A CSDDD bevezet egy kettős lényegeségi értékelést, amelynek keretében a vállalatoknak figyelembe kell venniük a saját tevékenységük és ellátási láncuk környezeti és társadalmi hatásait.

A CSDDD szigorúbb elszámoltathatósági követelményeket támaszt, beleértve a bírságokat és a jogellenes gyakorlatok megszüntetésének lehetőségét.

A CSDDD (és az LKSG) várhatóan jelentős hatással lesz az EU-ban működő vállalatokra. A vállalatoknak foglalkozniuk kell ellátási láncuk fenntarthatóságával, és várhatóan szigorúbb fenntarthatósági követelményeket kell bevezetniük; és számon kérniük. Ez biztosan hozzájárul ahhoz, hogy felelősségteljesebb és fenntarthatóbb üzleti gyakorlat alakuljon ki a cégek működésében; és ezt az elvet és elvárást a beszállítói láncban is érvényesítsék; összességében pozitív hatással hozzájárulva az emberi jogok és a környezet fenntartható elvárásaira.

due diligence jelentése

A due diligence angol kifejezés, eredeti jelentésében „kellő gondosság”-nak lehetne mondani. A due diligence kockázatalapú belső átvilágítás, a rizikó-analízis eszköze.

Az üzleti életben a due diligence egy vállalat (esetleg eszköz) körültekintő – pénzügyi, jogi, adóügyi, környezeti stb. – átvilágító elemzése és kockázatértékelése egy tervezett üzleti tranzakciót megelőzően.

Az Európai Bizottság a CSDDD-ről szóló oldala: https://commission.europa.eu/business-economy-euro/doing-business-eu/corporate-sustainability-due-diligence_en

Kapcsolódó szolgáltatásaink

Üzletmenet folytonosság

Társadalmi Felelősségvállalás (CSR)

Fenntarthatóság tanácsadás

ESG tanácsadás

Tanácsadási szolgáltatásaink listája

AVALEX szolgáltatások

Kapcsolódó bejegyzések

Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz, LkSG

GRI

ESG

Fenntartható fejlődési célok

Társadalmi felelősségvállalás

Társadalmi felelősségvállalási jelentés

CSR

One thought on “Vállalati fenntarthatósági átvilágítás – CSDDD”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük