Millenniumi fejlesztési célok
Millenniumi Fejlesztési Célok
A Millenniumi Nyilatkozat (UN Millennium Declaration) tartalazza az Útitervet (Roadmap towards the implementation of the UN Millennium Declaration); amely magában foglalja a Millenniumi Fejlesztési Célokat (Millennium Development Goals – MDGs) átfogóan tartalmazó dokumentumot.
Millenniumi nyilatkozat
A Millenniumi Nyilatkozatot, az ENSZ 189 tagállama hagyta jóvá 2000 szeptemberében, és pontosították ezt 2001 -ben.
Millenniumi Célok
8 átfogó MDG -t határozott meg az UN, 2015-ig megvalósítandóként.
A nyolc millenniumi fejlesztési cél
- A mélyszegénység és az éhezés visszaszorítása.
- az alapszintű oktatás elérhetővé tétele minden területen
- a nemek közötti egyenlőség támogatása és a nők lehet.őségeinek bővítése.
- a gyermekhalandóság csökkentése.
- a szülés előtt álló nőknek és kismamáknak nyújtott egészségügyi szolgáltatások színvonalának javítása.
- a HIV/AIDS, malária és egyéb betegségek elleni küzdelem.
- a környezeti fenntarthatóság biztosítása.
- a fejlődést szolgáló globális együttműködés kialakítása.
Millenniumi célok rendszere
A Millenniumi fejlesztési célokhoz 18 részcélt és összesen 48 indikátort, azaz mérőszámot rendeltek hozzá, annak érdekében, hogy a fejlődés számszerűsítve értékelhetővé váljon.
Az MDG-k terén jelentős előrelépések történtek 2000 és 2015 között. A mélyszegénységben élők száma több mint felére csökkent (1,9 Mrd >>> 836 millió fő), sikerült elérni a nemek közötti egyenlőséget az alapfokú oktatásban; az országok többségében, az 5 éves kor alatti gyermekhalandóság aránya több mint felével, 100 született gyerekből 43 ra csökkent, a gyermekágyi halandóság aránya 45 százalékkal csökkent.
Több millió, a malária által kiváltott halálesetet sikerült megelőzni; világszerte 2,1 milliárd ember jutott hozzá fejlett közegészségügyhöz, a fejlett országok által nyújtott hivatalos fejlesztési segélyek elérték a 135,2 milliárd dollárt.
Milleniumi örökség
Az MDG-k jelentős hatással voltak a nemzetközi fejlesztési programokra, célokra. Meghatározták a globális fejlesztési célokat, és hozzájárultak a szegénység és az éhség elleni küzdelemben, az oktatás, az egészségügy és a nemek közötti egyenlőség javításában elért előrelépésekhez.
A Millenniumi Fejlesztési Célok következő lépése az ENSZ 70. közgyűlése volt, ahol Agenda 2030 néven elfogadták az új fenntartható fejlődési keretrendszert; angolul a The 2030 Agenda for Sustainable Development dokumentumot.
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Társadalmi Felelősségvállalás (CSR)