Európai zöld megállapodás

Európai zöld megállapodás

Az Európai Bizottság 2019-ben bemutatta az „Európai Zöld Megállapodás -t”; azaz a EUROPEAN GREEN DEAL -t. Ennek célja, hogy rengeteg intézkedést bevezetve, zöld átállást végrehajtva; 2050-re Európa a világ első klímasemleges kontinensévé váljon, egy versenyképes zöld gazdaságot üzemeltetve.

Zöld átállás

A EUROPEAN GREEN DEAL a zöld átállás gazdasági lehetőségeit ragadja meg: új üzleti modelleket és piacokat, új munkahelyeket fellelve, zöld technológiai fejlődést és innovációt irányoz elő.

A zöld átállás csomagja kezdeményezéseket tartalmaz, az éghajlat-politika, a környezetvédelem, az energetika, a közlekedés, az ipar, a mezőgazdaság és a fenntartható finanszírozás területére vonatkozóan.

Európai zöld megállapodás célok

  • 55%-kal kevesebb nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátás 2030-ra, az 1990-es szinthez képest
  • 2050-re nullára csökkenjen az üvegházhatású gázok nettó kibocsátása;
  • a gazdaság növekedése függetlenedjen az erőforrás-felhasználástól;
  • az átállásnak egyetlen ember vagy térség se legyen a vesztese.
  • 3 milliárd fa ültetése

EUROPEAN GREEN DEAL témák

Mindegyik Európai zöld megállapodás téma egymással összefüggő rendszert alkot, akár más csoportosításban is el lehet képzelni ezek összefüggéseit; de kiemelhetőek a fő vonalak és szándékok.

Részletek a Európai zöld megállapodásról: https://www.consilium.europa.eu/hu/policies/green-deal

Fenntartható finanszírozás

A fenntartható finanszírozás témáiba a zöld beruházások, a zöld beruházások taxonómiája és a zöld kötvények vonatkoznak.

Az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás

A klímarendelet célkitűzése a a klímasemlegesség 2050-re való elérése.

A program egyik eddigi eredménye a Climate-ADAPT platform; ismeretcserére és adatgyűjtésre.

Az éghajlatváltozás miatt szükséges polgári védelmi intézkedések

Ebbe a témakörbe a polgári védelmen belül pl. az erdőtüzek, árvizek elleni védekezés fejlesztése tartozik: megelőzés. felkészülés, reagálás és helyreállítás.

A cél ismeretcsere, természetalapú megoldások; de akár a költségvetési politikában is a klímavédelem költségeinek megjelenítése.

Biodiverzitás

A biodiverzitáson az Európa biológiai sokféleségének a 2030-ig történő helyreállítása, a tengeri é a szárazföldi sokféleség védelme, beleértve a természet helyreállítására tett erőfeszítéseket; és az ökosziszéma védelmét is.

A termelőtől a fogyasztóig: fenntartható élelmiszerstratégia

Az élelmezés és az élelmiszerbiztonság is az Európai zöld megállapodás fő témái között van: az élelmiszerellátás biztosítása, de figyelembe véve a bolygónk eltarthatóképességét / tűrőképességét.

Ugyanilyen fontos elem a fenntartható élelmiszertermelés, illetve a fogyasztás; valamint az egészséges táplálkozás.

Európai iparstratégia

Az európai iparstratégia hívószavai a változás, az innováció és a növekedés. A célok a reziliencia erősítése és az európai versenyképesség előmozdítása.

Mivel ez hatalmas csomag, elég csak a hívószavain végigmenni:

  • az EU stratégiai függőségeinek kezelése;
  • zöld átállás;
  • digitális átállás; azaz a kettő együtt a kettős átállás
  • működőképes, elmélyített és megerősített egységes piac – többek között a szolgáltatási ágazatban is, illetve jövőbeli válságok és vészhelyezetek esetén;
  • interoperábilis adatinfrastruktúra és kommunikációs hálózatok,
  • dekarboniációs törekvések, invesztáció a zöld átállásba, energiafüggetlenség
  • villamonsenergiapiaci reformok

Körforgásos gazdaság

A gazdasági növekedés függetlenné tétele az erőforrás-felhasználástól, illetve a termelés és a fogyasztás körforgásos rendszerben működtetése feladat.

A fenntartható termékek tervezése (Ecodesign for Sustainable Products Regulation (ESPR)) szintén ennek a csomagnak a része.

Elemek, akkumulátorok és ezek hulladékai

Az EU célja a körforgásos gazdaság kialakítása az ágazatban: az elemek és akkumulátorok életciklusának teljesszakaszára, a tervezéstől a hulladékkezelésig.

Igazságos átmenet

A klímasemlegesség elérése egyes tagállamok és régiók számára nagyobb kihívást jelent, mint mások számára. Egyes tagállamok és régiók nagyobb mértékben függnek a fosszilis tüzelőanyagoktól, mások nem. Az az igazságos átmenet mechanizmus pénzügyi és technikai támogatást adnak:

  • munkahelyteremtésre és átképzésre, épületek energiahatékonyságának javítására, az energiaszegénység csökkentésére
  • a vállalkozások számára karbonszegény technológiákra való átállás érdekében beruházás / pénzügyi támogatás, illetve beruházás a kutatásba és az innovációba
  • a tagállamok és a régiók számára beruházás új zöld munkahelyekbe, fenntartható közösségi közlekedésbe, és a tisztaenergia-infrastruktúrába

Az Igazságos Átmenet Alap lesz ennek a résznek az alappillére.

Tiszta, megfizethető és biztonságos energiaellátás

Az energiaágazat dekarbonizációja kulcsfontosságú: az EU üvegházhatásúgáz-kibocsátásának 75%-a az energiafelhasználásból és -termelésből ered. Alkalmazkodva az eltérő alapokhoz, itt sok rirány képzelhető el: hidrogén, mint üzemanyag, energiaarendszerek integrációja; uniós energiafolyósok, szélenergia (és tengeri energia); épületkörszerűsítés

Erdőstratégia és erdőirtásmentes behozatal

A cél az erdők méretének növelése és biológiai sokféleségük fokozása.

Vegyi anyagok

A toxikus anyagoktól mentes környezet kell, hogy szolgála az emberi egészség jobb védelmét – ugyanakkor, versenyképesebbé is kell tenni az ágazatot.

Kapcsolódó szolgáltatásaink

Társadalmi Felelősségvállalás (CSR)

Fenntarthatóság tanácsadás

ESG tanácsadás

Tanácsadási szolgáltatásaink listája

AVALEX szolgáltatások

Kapcsolódó bejegyzések

Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz, LkSG

GRI

ESG

Fenntartható fejlődési célok

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük