ESG törvény
A magyar ESG törvény
2023. évi CVIII. törvény a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról – röviden, ESG törvény.
A törvény a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettséget valamint az erről szóló beszámolókészítést szabályozza; illetve, még általánosabban, ennek törvényi hátterét: azt az állami felelősséget, hogy az átvilágítás egységes keretek között történjen.
ESG beszámoló minimumkövetelményei
A 2023. évi CVIII. törvény előírja, hogy az ESG beszámoló minimumkövetelményei meg legyenek határozva.
A vállalkozás évente ESG beszámolót készít az előző üzleti év fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségeinek teljesítéséről. Fontos jogszabályi előírás, hogy a gazdasági társaság az ESG beszámolót köteles ESG tanúsítóval auditáltatni.
Az ESG beszámoló elkészítésébe a vállalkozás ESG tanácsadót is bevonhat.
ESG adatszolgáltatási kötelezettség
A fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettség tehát egy ESG tanúsító által auditált jelentés; melyet a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóság felügyeli.
AZ ESG törvényben definiált résztvevők és feladataik
ESG tanácsadó
Az ESG tanácsadó fenntarthatósági tanácsadási szolgáltatást nyújt: „ESG célú vállalatirányítási szakértői és ESG adatszolgáltatáshoz kapcsolódó tájékoztató és tanácsadói szolgáltató tevékenységet folytat, közreműködik a vállalkozás fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségeinek sikeres és megfelelő időben történő teljesítésében, részt vesz a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos adatok összegyűjtésében és elemzésében, a társadalmi felelősségvállalási stratégia elkészítésében, valamint a kockázatkezelésre, a kockázatelemzésre és a megelőző intézkedésekre vonatkozó szabályok végrehajtásában.”
ESG minősítő
„Az ESG minősítő az ESG menedzsmentplatformon keresztül benyújtott ESG beszámoló alapján, kiegészítve további, közhiteles adatbázisokból és nyilvános forrásokból hozzáférhető vállalati adatokkal minősítheti az ESG törvény hatálya alá tartozó vállalkozásokat; ESG megfelelőség és előrehaladás szempontjából.”
ESG minősítőkre vonatkozó részletszabályokat végrehajtási rendelet fogja a jövőben szabályozni.
ESG tanúsító
az ESG beszámolót tanúsító, akkreditált, jogi személyiséggel rendelkező megfelelőségértékelő szervezet. Az ESG tanúsító auditálja az ESG beszámolót. Ilyen szempontból harmadik félnek, azaz függetlennek tekinthető a vállalattól – ami az objektivitás miatt lényeges szempont.
ESG közreműködő
Az ESG beszámolás közreműködői vállalati oldalról: az ESG tanúsító, az ESG tanácsadó és az ESG minősítő; azaz minden olyan szereplő, akinek feladata és felelőssége van a jelentéssel kapcsolatban.
ESG hatóság
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóság feladata a munka koordinálása.
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Társadalmi Felelősségvállalás (CSR)
Tanácsadási szolgáltatásaink listája
Kapcsolódó bejegyzések
MSZ EN ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015) Környezetközpontú Irányítási Rendszer (rövidítve KIR)
Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz, LkSG