Toyota Kata

Toyota Kata

Toyota Kata elv

A Toyota Kata kifejezés a Toyota által kifejlesztett menedzsmentfilozófiára utal. A folyamatfejlesztéssel foglalkozik, azzal, hogyan jussunk el a célállapotig a jelenből, és hogyan álljon egy vállalat a folyamatos, szisztematikus és hatékony fejlődés útjára.

A KATA nem egy LEAN eszköz, hanem gondolkodásmód.

A Toyota meghaladta a LEAN filozófiát, a JIT, Just in time elvet; hogy megvalósítsa a kísérletezésen alapuló folyamatos fejlesztés gyakorlatát. Ezt azt jelenti, nincsen meghatározott módszer a jó gyakorlatra, hanem minden megkérdőjelezhető, azt kell csak vizsgálni, hatékonyabban lehet-e az új módszerrel végezni egy munkafolyamatot.

A KATA célja a kiváló eredmény: a hibamentes és hatékony folyamat, amely veszteségek nélkül működtethető. A kiváló eredmény juttat el a tartós sikerhez.

A Toyota KATA módszertan ezen kívül bevonja a munkatársakat: ösztönöz, hasznosítja az emberi leleményességet, szorgalmat és jobbítani akarást – azaz fejleszti, coach -olja a munkatársakat.

Coaching KATA – azaz fejlesztési KATA

A coaching KATA a mentorálással foglalkozik: a vezetők fejlesztő szerepével, és azzal, hogyan vonja be a vezető a problémamegoldásba a kollégákat – érezzük; ez nem az, amit be lehet írni a munkaköri leírásba.

A lényeg, hogy magát a problémakeresést kell gyakorolni, folyamatossá tenni – ez minden szintű vezetőnek a mentorálási feladata.

A vezetők KATA szerepe

Minden vezető egyben oktató is: tudását átadja a fiatalabb korosztálynak; de nem abban, mit hogyan csináltunk régen, hanem pont ellenkezőleg: a folyamatfejlesztés szellemisége hasznosul – a cél a tökéletesítés, javulás. A hangsúly az ösztönzésen van, hogy a javítás válljon mindennapi rutinná.

Toyota gyártási rendszer (Toyota Production System – TPS)

  • A Toyota gyártási rendszer arra ösztönzi a munkatársakat, hogy a folyamatok állandó javításával optimális minőséget állítsanak elő, valamint csökkentsék folyamatosan a veszteségeket és növeljék az értékáramot
  • Folyamatoptimalizálás: a gyártási folyamatok optimalizálására összpontosít a TPS módszertan, úgy, hogy a veszteség minimalizálására és az értékáram folyamatos növelésére helyezi a hangsúlyt.
  • Teljeskörűség: A TPS a szervezet minden területére hatással van. Magában foglalja a tudás, az értékek és a folyamatok közös használatát.

A TPS alapelvei a just-in-time termelés, a folyamatos fejlesztés (kaizen) és a dolgozói elkötelezettség.

Toyota KATA és KPI, Key Performance Indicator -ok

A KPI -ok alapja eg statikus rendszer, ahol a kidolgozott monitorszámok figyelése folyamatosan történik. A KATA kereteibe ez nehezebben illeszthető: itt olyan gyors a folyamatok változása, hogy ezekre KPI -okat húzni gyakran értelmetlen.

A Toyota Kata nem egyetlen rendszer, hanem inkább a TPS -sel együtt két, egymást kiegészítő filozófia összessége, amelyek együttesen segítik a vállalatokat a hatékonyabb működésben.

Az egyik legismertebb olvasmány a Toyota Katáról: Mike Rother: A Toyota Kata – A folyamatos tanulás és problémamegoldás művészete

Kapcsolódó szolgáltatásaink

Folyamatfejlesztés

Tartós siker tanácsadás

Fenntarthatóság tanácsadás

Üzleti kiválóság modellek bevezetése

Tanácsadási szolgáltatásaink listája

AVALEX szolgáltatások

Kapcsolódó bejegyzések

KAIZEN

Veszteségek

WCM – World Class Manufacturing

Poka-yoke

PDCA

Termelékenység

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük