Mentorálás
A mentorálás a cégeknél egy olyan fejlesztési folyamat, ahol egy tapasztaltabb munkavállaló (mentor) támogat egy kevésbé tapasztalt kollégát (mentorált) a szakmai fejlődésében és a céges beilleszkedésében. A mentorálás során a mentor tudását, tapasztalatait és tanácsait osztja meg a mentorálttal, segítve őt a céljai elérésében. A mentorálás fókusza lehet a belső tanulási folyamat, lehet része az új belépők beillesztési programjának, de akár lehet a tehetséggondozás egyik sikereszköze is.
A mentorálás előnyei
A mentorálás a kedvenc eszközünk, mindenképpen ajánljuk mentorálási program kidolgozását, s a mentorálást, mint folyamat működtetését és szabályrendszerének megalkotását, a számtalan előnyei miatt:
- Támogatja az új munkatársak beilleszkedését, az onboardingot: az új kollégáknak megvan a folyamatos konzultációra a lehetősége, egy dedikált mentor támogatásával, van kit kérdezi, aki segít eligazodni akár az íratlan szabályok és szokások megismerésében is
- Megnöveli a munkavállalók megtartását: A mentorált munkavállalók komfortosabban érezhetik magukat a cégben, ha kapnak támogatást és útmutatást. Ez csökkenti a fluktuációt, ami pedig tovább, csökkenti a toborzás erőforrásigényét és költségeit. Minden elköszönő munkatárs értékes tapasztalatot, de főleg, a helyismeretét és termékismeretét viszi el magával – aminek a pótlása gyakran fájdalmasan nehéz feladat; ez idő alatt a folyamtok csak tartaléklángon futnak
- Javítja a munkavállalók teljesítményét: A mentorok segíthetnek a mentoráltaknak a szakmai fejlődésükben, ami jobb, pontosabb, hiánymentesebb, hibamentsesebb munkavégzéshez vezethet.
- Erősíti a csapatmunkát és a kommunikációt: A mentorálás során a mentor és a mentorált között bizalmi, mármár baráti kapcsolat alakul ki, javítva ezzel a csapatmunkát és a kommunikációt a cégben. Éppen ezért kiemelten fontos a mentor személyisége: nyíltsága és oktatói vénája, hozzáállása az ’újoncokhoz’.
- Segíti a tudásmenedzsmentet: A mentorálás során a mentor átadja a mentoráltnak a tudását és tapasztalatait, ami segít a cég tudásbázisának megőrzésében és bővítésében.
A mentorálás szereplői
- Mentor: A mentor egy tapasztaltabb munkavállaló, aki vállalja a mentorálás felelősségét, az elérhető céges előnyök érdekében. A mentornak jó kommunikációs és problémamegoldó képességgel kell rendelkeznie, és képesnek kell lennie a tudása és tapasztalatai átadására.
- Mentorált: A mentorált a mentor támogatását kéri a szakmai fejlődésében és a céges beilleszkedésében. A mentoráltnak nyitottnak és befogadónak kell lennie a mentor tanácsaival szemben.
A mentorálás sikerének kulcsai
- A mentor és a mentorált közötti bizalmi kapcsolat: A mentorálás csak akkor lehet sikeres, ha a mentor és a mentorált között bizalmi kapcsolat alakul ki.
- A mentorálási célok egyértelmű megfogalmazása: A mentorálás céljainak egyértelműen meg kell fogalmazódniuk, hogy a mentor és a mentorált tudja, hogy mit kell elérniük, és mikor ér véget a megfelelő onboarding folyamat
- A mentorálás rendszeres nyomon követése: A mentorálási programot rendszeresen nyomon kell követni, hogy biztosítani lehessen a sikerét. Meg kell határozni az útközbeni mérföldköveket; és akár időközönként újra végigmenni a folyamat egyes részein, biztosítva, hogy alapos megértés alakuljon ki
A mentorálás egy hatékony eszköz a munkavállalók fejlesztésére és a céges beilleszkedésük elősegítésére. A cégek számára számos előnnyel járhat, ha bevezetnek egy mentorálási programot.
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Gyártási folyamat kialakítása tanácsadás
Hatékonyságnövelési tanácsadás (performance excellence, OPEX)
2 thoughts on “Mentorálás”