Kompetencia-mátrix
A kompetencia-mátrix a munkakörök ellátásához szükséges kompetenciákat tartja nyilván és vizualizálja. A kompetenciák olyan képességek, készségek, ismeretek és attitűdök, amelyek szükségesek a munkakör sikeres ellátásához.
Kompetencia-mátrix hasznossága
A tudásmátrix hasznossága számos területen megmutatkozik, így segíthet a vállalatoknak a következőkben:
- A munkakörök ellátásához szükséges ismeretek pontos felmérése: A kompetencia-mátrix segítségével a vállalatok pontosan meghatározzák a munkakörökhöz szükséges kompetenciákat. Ez segít a megfelelő jelöltek kiválasztásában, illetve a továbbképzési igények definiálásában és a hatékonyabb teljesítményértékelésben és teljesítménybérezésben
- A munkatársak fejlesztése: A kompetencia-mátrix megalkotásával a vállalatok azonosíthatják a munkatársi tudás erősségeit és gyengeségeit. Összevetve ezt azzal a tudásigénnyel, amire a vállalatnak szükséges van, ez rögtön segít is a munkatársak oktatási, fejlesztési tervének kialakításában.
- A vállalati stratégia támogatása: A kompetencia-mátrix segítségével a vállalatok azonosíthatják azokat a kompetenciákat, amelyekre a jövőben szükségük lesz. Ez segíthet a vállalati stratégia kialakításában és a szükséges képzések és fejlesztések megtervezésében.
A kompetencia-mátrix fő összetevői
A mátrixnak két fő összetevője van.
- Kompetenciák: A kompetenciák lehetnek szakmai (hard skillek) vagy személyes (soft skillek) kompetenciák. A szakmai kompetenciák olyan készségek és ismeretek, amelyek a munkakör ellátásához feltétlenül szükségesek. A személyes kompetenciák olyan attitűdök és viselkedésformák, amelyek a munkakör sikeres ellátásához szükségesek: például a helyes vezetői magatartás.
- Kompetenciaszint: A kompetenciaszint azt mutatja meg, hogy az adott kompetencia milyen mértékű az adott kollégánál. A kompetenciaszintet általában egy skálán határozzák meg, például: kezdő, haladó, szakértő.
A kompetencia-mátrix elkészítése
A készségmátrix elkészítése időigényes, több körös feladat, és folyamatosan felülvizsgálandó. Mik a szükséges lépések a mátrix kidolgozásához?
- Munkakörelemzés: A vállalatnak először meg kell vizsgálnia a munkaköröket, hogy meghatározza a hozzájuk szükséges kompetenciákat.
- A kompetenciák meghatározása: Itt elsősorban a szükséges kompetenciák meghatározására kell koncentrálni. A munkakörök elemzése alapján a vállalat meghatározhatja a szükséges kompetenciákat. A kompetenciák meghatározásakor a vállalatnak figyelembe kell vennie a munkakör feladatait és felelősségeit. Nem a jelenállapot felmérése történik tehát, hanem az elérni kívánt állapot definiálása
- A kompetenciaszint meghatározása: A kompetenciákhoz hozzá kell rendelni egy kompetenciaszintet. A kompetenciaszint meghatározásakor a vállalatnak figyelembe kell vennie a munkakör elvárásait. Minimumként egy senior-junior bontás lehetséges, vagy például a munkáját valaki még felügyelettel, vagy már önállóan, mentorálás nélkül végezheti.
- Kompetenciafejlesztés: oktatások, ismeretadás, mentorálás.
A kompetencia-mátrix céljai
A mátrixot a vállalatok különböző célokra használhatják. Tipikusan jó példák a kompetenciamátrix használatára a következő esetek:
- Kiválasztás
A készségmátrix a megfelelő jelöltek kiválasztásának eszköze. A mátrix segítségével a vállalatok azonosíthatják azokat a jelölteket, akiknek a kompetenciái a leginkább megfelelnek a munkakör követelményeinek.
- Teljesítményértékelés
A kompetencia-mátrixot a vállalatok a munkatársak teljesítményértékelésére használhatják. A mátrix segítségével a vállalatok azonosíthatják a munkatársak erősségeit és gyengeségeit, és célokat tűzhetnek ki a fejlődésük érdekében; illetve pontosíthatják a bérsávon belüli bérezési elveket. Ezek lehetnek akár a profánnak tűnő ismeretek is: word, excel tudás; powerpoint ismeretek, de itt határozhatjuk meg, kire lehet bízni egy nyílt napo alkalmával a kisiskolások körbevezetését; a fiatalok betanítását, stb. – minden kolléga erősségére érdemes építeni.
- Karrierfejlesztés
A kompetencia-mátrixot a vállalatok a munkatársak karrierfejlesztésére használhatják, egyfajta GAP elemzésként. A mátrix segítségével a vállalatok azonosíthatják a munkatársak fejlődési lehetőségeit, és képzéseket ajánlhatnak fel nekik. A GAP, azaz a hiány a vállalat igénye és a meglévő tudás közötti differenciát jelenti.
- Képzések
A munkatársak képzettsége az egyik legfőbb vállalati érték: ne feledjük, gyakran a vevő ragaszkodik 1-1 munkatárshoz; annak tudása, tapasztalata miatt; főleg az olyan szakikhoz, akiknek tényleg megvan a tudásuk és tapasztalatuk egy komplex probléma megoldásához. Ha ebből a tudásból a vállalat meríteni tud; a kolléga mentorálja a fiatal generációkat; ez a tudás csak bővul; és igazán hasznos know how állhat össze belőle – akár ez lehet a forrása annak a többlettudásnak; ami a konkurenciánál nem áll rendelkezésre.
A kompetencia-mátrix a HR osztály számára egy hatékony eszköz, amely segíthet a munkatársak pontosabb és precízebb kiválasztásában, fejlesztésében és karrierutak meghatározásában.
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Szervezetfejlesztés / szervezetfejlesztési tanácsadás