Kockázatok és lehetőségek kezelése
A vállalkozások működése során számos bizonytalansággal és kihívással szembesülnek. Ezek lehetnek belső (pl. szervezeti problémák, pénzügyi nehézségek, nem megfelelően működő folyamatok) vagy külső (pl. gazdasági változások, piaci verseny, természeti katasztrófák, vevői igények teljesítésének hiánya) eredetűek.
Kockázatkezelés
A kockázatkezelés célja, hogy a bizonytalanságokat azonosítsa, elemezze és kezelje, miközben kihasználja az azonosított lehetőségeket.
Az ISO 9001:2015 –ös szabvány legizgalmasabb pontja a „6.1 Intézkedések a kockázatok és lehetőségek / esélyek kezelésére”.
Nem mintha eddig nem kellett (illett) volna kezelni a kockázatokat…
De a szabvány szerint most már kell.
De kockázatot kezelni csak azoknak kell, akik ISO 9001 szerinti minőségbiztosítási folyamatot fejlesztenek / fejlesztettek és vezettek be?
Lehetőségek elemzésének alapja
A lehetőségek szisztematikus feltérképezésével lehet, hogy kevesen foglalkoztak – vagy ha foglalkoztak, azt nem a minőségirányítási rendszer keretein belül tették.
A kockázatkezelés nemcsak a veszélyek elhárításáról szól, hanem az új lehetőségek felismeréséről és kihasználásáról is.
A vállalatoknak képesnek kell lenniük arra, hogy a kockázatokat nemcsak veszélyként, hanem potenciális növekedési lehetőségekként is felfogják.
De mégis, mit jelent a kockázatok és lehetőségek kezelése a gyakorlatban?
Vállalatcsoport szinten eddig is létezett egy tulajdonosi elvárás a kockázatok kezelésére, persze az elsősorban a pénzügyi kockázatokra vonatkozott, úgy, mint devizakurzus-változás, szerződésekben szereplő kötelezettségek, késedelmes áruátvétel, vagy szállítás, gyártósor leállása, kulcs gyártógép meghibásodás.
Mi a kockázat tulajdonképpen: mi történik ha az xy eljárás xy lépése elmarad / késik / túlfut, stb.…, és mi ennek a következménye, ez milyen hatással jár, és mi a valószínűsége, hogy bekövetkezik, valamint mit jelent ez a számunkra – időben, pénzben, presztízsben, veszteségben.
Az ISO 31000 szerint
Minden szervezetnek olyan kockázatokkal kell szembenéznie, amelyek hatással lehetnek céljaira. Azok a szervezetek, amelyek azonosították a kockázatokat, és elkötelezték magukat e kockázatok hatékony kezelése mellett, felkészültebbek lesznek ezek kezelésére.
A kockázatot a veszély bekövetkezésének valószínűségét és következményének súlyosságát együttesen jelenti.
A kockázat előfordulási gyakorisága
A kockázat előfordulási gyakorisága azt jelenti, hogy egy adott esemény vagy körülmény milyen valószínűséggel következik be egy meghatározott időszakon belül.
Azaz: egy ritkán bekövetkező esemény, még ha súlyos következményekkel jár is, nem igényel ugyanolyan szintű figyelmet, mint egy gyakran előforduló, de kisebb hatású kockázat. (magyarul, még ha magas is a kockázat, elfogadjuk azt, vele élünk. Pl. ha egy focimeccs eredménye lehet vereség is, elfogadjuk ezt a kockázatiot, hiszen a lehetőség az, hogy nyer a csapat.)
Kockázat súlyossága
A kockázatok súlyosságának meghatározása segít abban, hogy a legnagyobb veszélyt jelentő kockázatokra összpontosítsunk. A magas kockázati potenciállal rendelkező eseményeknek nagyobb figyelmet kell szentelnünk. MI befolyásolja a súlyosságot? Az anyagi kár lehetséges mértéke, személyi sérülések, környezeti hatások; reputációs kár, jogi következmények.
Gyakoriság és súlyosság kapcsolata, összefoglaló
Míg az előfordulási gyakoriság azt mutatja meg, hogy egy esemény milyen valószínűséggel következik be, a súlyosság azt jelzi, hogy ha bekövetkezik, milyen mértékű kárt okozhat.
Ezek szorzata meghatározza a kockázat priortását.
Kockázatkezelés stratégiája
A lényeges stratégiai, irányítási és működési folyamatok szerves részeként kell kialakítani a kockázatkezelési kultúrát, megvalósítani a kockázatok azonosítását, felmérését, tudatos kezelését, kommunikációját és nyomon követését, és ehhez a megfelelő felelősségi és hatásköröket kialakítani.
A kockázatmenedzsment szabványa az ISO 31000:2018 Risk Management (ISO linkje: https://www.iso.org/iso-31000-risk-management.html)
A kockázatkezelés alapelvei
A kockázatkezelés folyamata értéket teremt, szerves részét képezi valamennyi szervezeti folyamatnak, és részese kell, hogy legyen a döntéshozatalnak.
A kockázatmenedzsment a célokat érintő bizonytalanságokkal foglalkozik; ezt szisztematikusan, strukturáltan kell végezni.
A kockázatkezelés folyamata elősegíti a szervezet folyamatos fejlődését és növeli annak ellenálóképességét.
Miért fontos a kockázatkezelés?
A kockázatkezelés elsődleges haszna a stabilitás megteremtése: segít a vállalatnak fenntartani a működését, megelőzni a fennakadásokat és elérni a kitűzött célokat, teljesíteni a szerződéses kötelezettségeket.
A kockázatkezelési folyamat lépései
- Kockázatértékelés rendszerének és folyamatainak kialakítása
- Kockázatok azonosítása
- Belső és külső környezet feltérképezése.
- Érdekeltek bevonása; és annak meghatározása, ők hogyan viszonyulnak a kockázatokhoz.
- Korábbi tapasztalatok elemzése: mi történt már meg, milyen gyakran fordult elő, mekkora volt annak a súlyossága).
- Kockázatok értékelése
- A kockázatok bekövetkezési valószínűségének azaz gyakoriságának és hatásának, azaz súlyosságának a meghatározása
- Kockázati mátrix készítése
- Priorizálás, kockázattérkép, kockázati rangsor felállítása
- Kockázatok kezelése
- Kockázat elkerülése
- Kockázat csökkentése
- Kockázat áthárítása
- Kockázat elfogadása
- Kockázatok monitorozása és felülvizsgálata
- Rendszeres ellenőrzés
- A kockázati környezet változásainak figyelemmel kísérése
- A kockázatkezelési terv folyamatos finomítása
>>> Lehetőségek kiaknázása
A kockázatkezelés nemcsak a veszélyek elhárításáról szól, hanem az új lehetőségek felismeréséről és kihasználásáról is. A vállalatoknak képesnek kell lenniük arra, hogy a kockázatokat nemcsak veszélyként, hanem potenciális növekedési lehetőségekként is felfogják.
A kockázatok és lehetőségek kezelése eszköztára és módszerei
- Kockázati mátrix: Vizuális eszköz a kockázatok priorizálásához.
- SWOT elemzés: A vállalat erősségeinek, gyengeségeinek, lehetőségeinek és fenyegetéseinek feltérképezése.
- Biztosítás: A pénzügyi kockázatok csökkentése.
- Kontingencia terv, Business Continuity Planning: a váratlan eseményekre való felkészülés megtervezésének, és szükség esetén a kivitelezésének a módját leíró terv
A kockázatkezelés egy átfogó folyamat, amely a vállalat minden területét és minden folyamatát érinti. A sikeres kockázatkezelés kulcsa az, hogy a vállalat proaktív legyen, folyamatosan figyelje a környezetét és alkalmazkodjon a változásokhoz. A kockázatok kezelésével a gazdasági társaságok növelhetik versenyképességüket, fenntarthatóságukat és dolgozhat a hosszú távú, végül a tartós sikerért.
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Üzleti kockázatkezelés tanácsadás
One thought on “Kockázatok és lehetőségek kezelése”