Folyamatszabályozás

Folyamatszabályozás

A folyamatszabályozás célja az értékteremtő folyamatok értékteremtő képességének maximalizálása. A folyamatban érintett fél tudja, mit kell csinálni, milyen inputokból tud dolgozni és milyen outputokat kell szállítani az egyes folyamatlépések végrehajtásával. Ezt a folyamatlépést végrehajtó szabályozottan teszi, azaz a vállalat megállapítja azokat a szabályokat – eljárásokat; amelyek leírják az egyes folyamatok működését.

A folyamatszabályozás révén a vállalatok a folyamatokat átláthatóbbá, hatékonyabbá és ellenőrzöttebbé teszik.

A folyamatszabályozás tipikus lépései

  1. Folyamatelemzés – folyamataudit
    • A folyamatelemzés során a szervezetek azonosítják és dokumentálják a folyamataikat, beleértve minden egyes folyamat bemeneteit, a folyamatlépéseket, az outputokat. A folyamatelemzés segít a szervezeteknek megérteni, hogy a folyamatok aktuálisan, a felmérés pillanatában hogyan működnek, és rámutat azokra területekre, ahol folyamatfejlesztés szükséges.
  2. Folyamattervezés
    • A folyamattervezés során a szervezetek meghatározzák, hogy a folyamatokat hogyan kell megtervezni a célok elérése érdekében. A folyamattervezés magában foglalja a folyamatlépések meghatározását, a felelősségek és a feladatok hozzárendelését, valamint a folyamatok ellenőrzésének és mérésének módszereinek meghatározását.
  3. Folyamatszabályozás
    • A folyamatszabályozás során a szervezetek a folyamatokat írásba foglalják, azaz eljárásokat hoznak létre. A folyamatok szabályozása során kiemelten fontos, hogy a definiált folyamatlépések logikusan kapcsolódjanak egymásba; és definiáljuk azt is, mi történik akkor, ha elágazik a folyamat, vagy ha egy folyamatlépés nem teljesül.

Folyamatszabályozás jelentősége

Folyamatszabályozás nélkül a vállalati működés ma már elképzelhetetlen, egyszerűen az üzleti modell nem szolgálható ki szabályozatlan folyamatokkal (de nem megfelelően szabályozott folyamatokkal sem); mégis, érdemes megnézni, milyen konkrét előnnyel jár a szervezetek számára a folyamatszabályozás.

Folyamatszabályozás előnyei

  • Növeli az eredményességet és a hatékonyságot
    • A folyamatszabályozás segít a szervezetnek azonosítani és kiküszöbölni a felesleges lépéseket, kiküszöbölni a párhuzamosságokat, pontosabban meghatározni a feladatokat és felelősségeket.
  • Javítja a minőséget
    • A folyamatszabályozás, főleg a gyártási folyamatok szabályozása biztosítja a folyamat ismételhetőségét, a folyamatok a céloknak megfelelő minőségű termékeket vagy szolgáltatásokat hozzanak létre. Időben tegyék ezt hosszú távon változatlan minőségben, alacsony selejtaránnyal; de például a karbantartási folyamatok folyamatszabályozása biztosítja a 0-24 órás megállás nélküli működés.
  • Növeli a versenyképességet
    • A folyamatszabályozás segít a szervezeteknek versenyképes maradni azáltal, hogy termékeiket vagy szolgáltatásaikat eredményessebben és hatékonyabban állítják elő.
  • Segít a folyamatkockázatok azonosításában:
    • A folyamatlépések során végighaladva, minden egyes lépés teljesülése vagy nem teljesülése esetén értékelhető a kockázat; de ugyanígy, a teljes folyamat megfelelő – nem megfelelő működésének kockázata is mérlegelhető. Például, a nem megfelelő beszerzési folyamat következménye a késnőn érkező áru, ami sorállást eredményez, ami nem teszi lehetővé a vevői rendelés (purchase order) kiszolgálását, ez a vevőnél is sorállást okozhat – és máris a vevő kiszámlázza a saját sora leállásának költségeit.

A folyamatszabályozás egy összetett folyamat, amely időt és erőfeszítést igényel, illetve egy folyamatos folyamat is: mindig lehet továbbhaladva fejleszteni a folyamatot; hatékonyabbá tenni, jobb folyamatmutatószámokat generálni.

A folyamatszabályozás megfelelő megvalósítása számos előnnyel jár a szervezet számára. A folyamatszabályozást, mint folyamatot sosem akkor kell elkezdeni, amikor már nagy igény van rá, hiszen az olajozott működéshez olyankor már túl későn járulna hozzá.

WIKI: folyamatszabályozás

Kapcsolódó szolgáltatásaink

Folyamatfejlesztés

Folyamataudit

Üzleti kiválóság modell bevezetése

Hatékonyságnövelési tanácsadás (performance excellence, OPEX)

Tanácsadási szolgáltatásaink listája

AVALEX szolgáltatások

Kapcsolódó bejegyzések

Támogató folyamat

Folyamattervezés

9 thoughts on “Folyamatszabályozás”

  1. Visszajelzés: Veszteségek - avalex
  2. Visszajelzés: Termelékenység - avalex
  3. Visszajelzés: Auditterv - avalex
  4. Visszajelzés: DMAIC - avalex

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük