Veszteségek
A veszteség olyan értékvesztés, amely felesleges, a termékhez értéket nem adó lépésből származik – nem hoz létre vevői értéket. A veszteségek oka a hatékonyság nem megfelelő priorizálása – a veszteség a az ablakon kiszórt pénz! Ha egy szervezet nem definiált veszteségcsökkentő intézkedéseket vagy ha ennek nincs személyi felelőse; az biztos, hogy ott számtalan veszteségforrást lehet azonosítani.
A veszteségek formái – LEAN
A veszteségek számos formában jelentkeznek; egy biztos, hogy minden tevékenységben számtalan formában és variációban fel lehet lelni.
Túltermelésből adódó veszteség
A túltermelést, amely akkor fordul elő, ha több terméket vagy szolgáltatást állítanak elő, mint amennyit a vevő igényel. A túltermelt mennyiséget kezelni kell, raktározni kell, a pénz az áruban van; nincs megfelelő készletforgási sebesség… A túltermelésből származó veszteség a forrása a másik két, készletben és anyagmozgatásban jelentkező veszteségnél is.
Várakozásból fakadó veszteség
A folyamatok során az ember vagy a gép várakozni kényszerül, mert a folyamat nem kiegyensúlyozott, a munkaterület nem megfelelően megtervezett, az irányítás nem megfelelő.
Javításból eredő veszteség
A hibás termék vagy túl későn észlelt nemmegfelelőség következményeképp áll elő.
Mozdulatokban rejlő veszteség
A felesleges műveletek olyan tevékenységek, amelyek nem hoznak létre értéket a vevő számára – lehet ez akár olyan egyszerű mozdulatsor is, mint a séta két üzem között, forgás, áthajolás.
Készletben rejlő veszteség
A készletnek biztosítani kell valamilyen ideiglenes csomagolást; át kell csomagolni, ha át van csomagolva, közben sérülhet, de akár a tárolás alalatt is sérülés, állagromlás érheti a terméket – azaz ezeket újra végellenőrizni kell; hogy az értékesítési folyamatba kerülhessen; de a legrosszabb, hogy tőkét köt le – és ennek még finanszírozási költsége is van. A készletben rejlő veszteség ellen felvenni azonban a harcot csak akkor szabad, ha a vállalat sikert ért el a folyamatok hibátlan működtetésében.
Anyagmozgatásban, szállításban rejlő veszteség
Az üzemen belüli anyagmozgatás teljes egészében veszteség – és így a lehető legnagyobb mértékben csökkentendő. Minimális, csak az elengedhetetlenül szükséges anyagmozgatás kell, hogy a folyamattervezési alap legyen.
Felesleges tevékenységek végzésből álló veszteség
Veszteségek és LEAN kapcsolata
A LEAN menedzsment fontos része a veszteségek csökkentése. A Lean vállalatok folyamatosan azonosítják a veszteségeket, és olyan módszereket dolgoznak ki és alkalmaznak, amelyek alkalmasak a veszteségek megszüntetésére.
A veszteségek csökkentése
A veszteségek csökkentésének a folyamatfejlesztés számos módját kínálja:
- A folyamatok optimalizálása: ciklusidőcsökkentés, harmonizáció, munkaszervezés megváltoztatása, stb.
- A munkafolyamatok átalakítása: más folyamat rendszerbe illesztése, gépesítés
- Új technológiák bevezetése, robotizálás, gépi kontroll: egy gép 0-24h -ben; hétfőtől vasárnapig, nagy frekvenciában azonosan képes végrehajtani a szükséges folyamatlépést – és nem megy ki cigiszünetre.
- Az emberek képzése és fejlesztése, szemléletmódváltás: az „eddig is így csináltuk, hát miért csinálnánk máshogy”, a „jó lesz az úgy” szemléletet mindenképpen el kell hagyni, és fel kell cseréni olyan szemlélettel, amelyben a kollégák tudatában vannak a minőség szerepével és fontosságával.
A veszteségek csökkentése kulcsfontosságú a sikeres és nyereséges vállalatok számára. Azáltal, hogy a vállalatok folyamatosan keresik a veszteségeket és azon dolgoznak azok eltávolításán, javíthatják termelékenységüket, költséghatékonyságukat és versenyképességüket.
4 thoughts on “Veszteségek”