Folyamattervezés
A folyamattervezés a folyamatok tervezésével, dokumentálásával és javításával foglalkozik. A folyamattervezés célja, hogy a folyamatok hatékonyak, hatékonyak és megfelelnek a minőségi követelményeknek legyenek.
A folyamattervezés általában a rendszertervezés alegysége: a folyamatok egy vállalatirányítási rendszerré, vagy egy üzleti modellé állnak össze.
A folyamattervezés lépései
A folyamattervezés a következő lépéseket tartalmazza:
- Folyamataudit: A folyamat folyamatauditja, azaz elemzése magában foglalja a folyamat céljainak, bemeneteinek, folyamatlépéseinek, felelőseinek, kimeneteinek és kontrolljainak meghatározását.
- Folyamattervezés: A folyamattervezés magában foglalja a folyamat lépéseinek, a lépések bemeneteinek, felelőseinek, kimeneteinek és kontrolljainak meghatározását
- Folyamat céljainak tervezése: a folyamat céljai definiálják, miért is létezik a folyamat maga
- Folyamat bemenetei és a folyamatok kapcsolatai más folyamatokkal: az inputokat definiálni kell illetve létre kell hozni azt a kapcsolati hálót, amiben a folyamatnak megvan a maga helye. A folyamat bemeneteinek tervezése során arról kell gondoskodni, hogy ,minden a megfelelő időben, mennyiségben álljon rendelkezésre, minden várakozás vagy helytelen adat veszteséghez, téves folyamatlépésekhez vezet. Ebből áll össze a folyamattérkép.
- Folyamatlépések tervezése során az összes tevékenység összegyűjtése és logikai-időrendi sorrendbe tétele a feladat
- Folyamat kimeneteinek tervezése: A folyamatérkép a folyamatok hálózatát jeleníti meg. Egy folyamat kimenetei egy másiknak a bemenetei: a raktározási folyamat készletei a beszerzési folyamat beszerzési igény definiálásának a bemenete. Azaz: minden egyes foylamat kimenete a teljes rendszerben más folyamatokat táplál
- Folyamat ellenőrzési pontjainak tervezése: minden pillanatban fontos tisztában lenni azzal, megfelelően fut-e egy folyamat vagy nem. Ha a gyártástervezési folyamat nem megfelelően fut, késni fognak a vevői kiszállítások – de akkor már késő. Ehhez definiálni kell azokat a folyamatellenőrzési pontokat, amelyeik jeleznek, triggerelnek.
- Folyamatmutatók, folyamatKPI -ok tervezése: egy folyamatot mérni kell. És mérni. Meg kell határozni azokat a KPI, Key Performance Indicator -okat;
- Folyamatdokumentáció: A folyamatdokumentáció magában foglalja a folyamatterv dokumentálását, a folyamatokból folyamatleírások, más néven eljárások jönnek létre, amelyek összeségében egy folyamatmodellben öltenek testet
- Folyamatellenőrzés és folyamatfejlesztés: A folyamatellenőrzés magában foglalja a folyamat teljesítményének nyomon követését és a szükséges változtatások végrehajtását. (itt gyakorlatilag a folyamatok fejlesztésének PDCA ciklusa valósul meg, ér körbe – kezdődik újra a P ciklus.
A folyamattervezés előnyei
- Elvárt minőség: A folyamattervezés segíthet a vállalatoknak a termékek és szolgáltatások minőségének javításában; már a folyamat kialakításakor; beleépítve a folyamatokba azokat a korlátozásokat, amelyek megakadályozzák selejt kialakulását (erre a legjobb példa a tűrések bevezetése: megáll a sor; ha egyes folyamatparaméterek tűrésen kívül vannak)
- Költségcsökkentés: A folyamattervezés segít a hibák és visszahívások költségének csökkentésében. Már a tervezési fázisban kijöhetnek a folyamathibák, azokra megelőző intézkedéseket lehet foganatosítani, stb. Kritikus elem ebben a folyamatkockázatok felmérése és értékelése: hiszen így láthatjuk előre, milyen faktorokkal kell számolnunk.
A folyamattervezés része a minőségmenedzsmentnek. A minőségirányítás építi fel azt a keretrendszert, amelyben a folyamatokat fel lehet építeni; illetve a minőségirányításnak van meg az a felépített követelményrendszere, amelyhez a folyamatokat igazítani lehet. (vagy az ISO 9001 vagy az IATF 16949 szabvány alapján; ha a leggyakoribbakat említjük).
A folyamattervezés egy összetett folyamat, amely mély szakértelmet és széleskörű tapasztalatot igényel. A folyamattervezés során fontos, hogy a vállalatok figyelembe vegyék a folyamat céljait, bemeneteit, folyamatlépéseit, kimeneteit és ellenőrzési pontjait. De a folyamattervezés legfontosabb szempontja az, hogy nem sztenderdizálható, hanem egy lokalizációs folyamat: testre kell szabni, az adott tevékenységre, vállalatra, kultúrára, működési mechanizmusra.
4 thoughts on “Folyamattervezés”