Végellenőrzés
Miért fontos a végellenőrzés?
A végellenőrzés garantálja, hogy a termék a kibocsátása, vevőhöz történő eljutása előtt megfeleljen az összes előírt követelménynek: rajz szerinti legyen; megfelelő legyen, tartós legyen.
A végellenőrzés feladata
A végellenőrzés feladata a termék OK-NOK voltának igazolása. A végellenőr a vevőt képviseli, annak előírását a termék minőségére vonatkozóan. De milyen területeket kell visszaigazolni, hogy az megfelelő? Erre a vevői elvárások adják meg a választ, de általánosságban a következőkre kell figyelni:
Funkcionalitás
A termék a rendeltetésének megfelelően működik? Képes a kijelölt feladatokat megfelelően ellátni? A kívánt tartóssággal rendelkezik?
Áram alá helyezve, elindul , működik, teszi a dolgát? Kulcsrakészen
Biztonság
A termék nem jelent-e veszélyt a felhasználóra nézve? Megfelel-e a biztonsági előírásoknak? Nem sorjás, nem sérült?
Esztétika
A termék jól néz ki? Nincsenek-e rajta esztétikai hibák vagy befejezési problémák? A termék felülete megfelelő kialakítású, egyértelműen azonosítható hibák nincsenek rajta? Készrecsomagolás előtt sérülés, karc, festékmegfolyás nem látható rajta?
Hiánytalanság
Ha a végellenőrzés nem megfelelő…
HA a végellenőrzés nem adja meg a kívánt eredményt; az vevői reklamáció formájában fog visszaköszönni. De miért olyan fájdalmas a vevői reklamáció? Ezt a következő fejezetben fejtjük ki: mi történik, ha a végellenőr hibázik, mik lehetnek a következmények (és mennyire nagyok a költségek…)
A végellenőrzés hibájának következménye
Költséges javítás
A hibák kijavítása a termék elkészülte után drágább, mint a gyártás során történő javítás. Szét kell szerelni a terméket, esetleg egy szervizesnek ki kell vonulnia helyszíni szerelést végrehajtani.
De van rosszabb eset is: ha a nem megfelelő termék további költségeket okoz. Elég egy rossz fogaskerék – és máris
Visszahívás
Ha hibás termékek jutnak el a vásárlókhoz, az termékvisszahívásokhoz vezethet, ami károsítja a cég hírnevét és pénzügyi helyzetét. A termékvisszahívás szükségessége jogszabályi követelmény, hiszen akár az emberi élet is veszélybe kerülhet!
Vásárlói elégedetlenség
A vásárlók elvárják, hogy a termékek megfelelően működjenek és jól nézzenek ki. A hibás termék kézhezvétele elégedetlenséghez és üzleti veszteséghez vezet. ÉS ma már minden vevő kezében ott a leetőség, hogy ennek hangot adjon. Egy rossz értékelés a google térképen, vagy a webshopban; akár a cég vagy a termék Facebook oldalán azonnali bevételvesztést okoz. elriaszthatja a vásárélókat. Képzeljük el azt, ha ez egy termékbevezetési kampány első napjaiban történik! Megbukhat a termék, és be kell szüntetni a gyártását!
A végellenőrzés folyamata; ezközök és módszerek
A végellenőrzés során alkalmazott konkrét módszerek a terméktől és az iparágtól függően változnak, elsősorban a termékkockázatot, az esztétikai követelményeket vesszük figyelembe.
Szemrevételezéses vizsgálat
A végellenőr a termék felületén bármilyen hibát, illeszkedési problémát vagy nem megfelelő befejezést keres, átnézve a terméket. Ennek felétele a megfelelő ellenőrzési utasítás megléte: megfelelő világítás (minimum 800 lumen), több irányból megvilágítva a terméket (az autóipar pl. fényalagutat használ).
Funkcionális tesztelés
A terméket teszteljük, hogy megbizonyosodjunk, a tervezett funkciókat megfelelően ellátja. Ehhez maga a termék vagy speciális tesztelőberendezés használható. Fontos, hogy ez roncsolásmentes vizsgálat kell, hogy legyen!
Méretellenőrzés
Mérőeszközöket használunk annak ellenőrzésére, hogy a termék megfelel-e a megadott méreteknek és tűréseknek. A mérőszalagot is ellenőrizni kell! 😉 Kritikus: egy 220 cm es ajtókeretbe egy rosszul méretezett 222 cm nagyságú ajtó nem fog beleférni.
Fejlett technikák
Bizonyos esetekben kifinomultabb módszereket, például röntgenvizsgálatot vagy elektromos vizsgálatot is alkalmazhatunk a mélyrehatóbb vizsgálathoz. Ez például egy hegesztési varrat esetén kritikus.
Végellenőrzés gyakorisága
Mintavételes vs. 100%-os ellenőrzés: hogyan döntsük el? Nehéz a kérdés: függ a termék árától; attól, hogy a termék ára elbírja -e a 100% os végellenzés költségét. Egy autó motorját futópadon teszteli kell, itt nem kérdés a 100% -os kibocsátás. De ha egy egyszerű termékről van szó, amelyet nagyon stabil folyamatban gyártottak; ott nem kell minden egyes darabot megnézni . elégséges lesz a mintavételes ellenőrzés.
A végellenőrzés gyakorisága 100%?
A ‘nem ellenőrizzük’ -től a ‘100% -os ellenőrzésig’ széles a spektrum, sőt, van 200% -os ellenőrzés is! A kockázat és költség, illetve a piaci elvárás háromszögében mozogva kell választani; de most foglalkozzunk a leggyakoribakkal.
100%-os ellenőrzés
Minden egyes terméket lecsekkolunk. Ez ideális kritikus vagy nagy kockázatú termékek esetében; vagy ha drága a visszahívási költség, minőségérzékeny a piac.
Mintavételes ellenőrzés
A termékek egy csoportját, azaz reprezentatív mintáját ellenőrizzük, hogy következtetéseket vonjunk le a teljes tétel vagy batch minőségére vonatkozóan. A mintavétel lehet szabályos mintázatú vagy random; azért az öreg szaki tudják; az első és utolsó darabok jellemzően nagyon statisztikai valószínűséggel hibásak.
A mintavételes ellenőrzés általában a kevésbé kritikus termékek esetében működik, illetve ahol nem előírás a 100% -os ellenőrzés vagy a 0 hibára törekvés, mint vevői elvárás.
Végellenőrzés szigorítása
A végellenőrzés szigorításra van szükség olyan esetben, ha az adott termék egy jellemzőjére vevői reklamáció volt. Ilyenkor a feladat az újraelőfordulás megakadályozása, illetve, hogy hibás termék jusson a vevőhöz.
A végellenőrzés hatékonysága
A végellenőrzés hatékonysága a következőktől függ:
Egyértelmű minőségi szabványok: Jól definiált specifikációknak kell lenniük arra vonatkozóan, hogy mi minősül elfogadható terméknek. Az OK-NOK döntést oktatni kell a végellenőröknek; azt jól kell ismerniük, mert…
Megfelelően képzett végellenőrök: A MEO ellenőröknek rendelkezniük kell a szükséges képességekkel és készségekkel a hibák pontos és következetes azonosításához.
Kiegészítő intézkedések: Bizonyos iparágakban a végellenőrzést a gyártási folyamat során alkalmazott más minőségellenőrzési intézkedésekkel, például a folyamatközi ellenőrzéssel lehet kombinálni a hibák kockázatának további minimalizálása érdekében.
Összefoglalva, a végellenőrzés a minőségellenőrzési folyamat létfontosságú része, amely segít biztosítani, hogy a vevő elégedett legyen, like -ot nyomjon – és visszatérjen, mint vásárló.
Kapcsolódó szolgáltatásaink
Minőségirányítási rendszer bevezetése