Ügyvezető igazgató

Ügyvezető igazgató

Az ügyvezető igazgató a vállalat legfelső vezetője, aki a cég sikeres és eredményes működéséért felelős. Ő az, aki meghatározza a vállalat stratégiai irányát, felügyeli a napi működést, és képviseli a céget külső partnerek felé.

Az ügyvezető igazgató feladatai

Az ügyvezető igazgató feladatai és hatásköre a társasági formától, a társasági szerződéstől, a vonatkozó jogszabályoktól és a tulajdonossal való megállapodástól függően változhat.

Alapvető feladatok

Folyamatok létrehozása és hatékony működtetése

Folyamatgazdai szerepkör; minden végső folyamatnak a folyamatgazdája. Azért végső gazda; mert a cégméret növekedésével természetesen egyre inkább lehetőséggé válik az egyes folyamatok élére vezető, menedzser kinevezése. De ilyen esetben is, az ügyvezetőnek, mint végső felelősségviselőnek; van felelőssége, legalább annyiban, hogy a folyamat élére a megfelelő vezetőt találja meg és alkalmazza.

A kisebb cégek élén az ügyvezető mindenes: HR folyamatfelelős, beszerző, értékesítő, gyártástervező, üzemvezető, termékfelelős, projektmenedzser, pénzügyi vezető, minőségirányítási vezető.

A cég növekedésével lehet ezeket a szerepeket dedikálni; kezdetben 2-3 feladat is akár 1 kollégának adva; aztán haladhat a specializáció (ökölszabály ehet talán az, hogy 100-200 fős cégméret engedi azt meg, hogy a felsorolt folyamatoknak önálló folyamatfelelőse legyen.

Társaság képviselete

Az ügyvezető a társaság nevében jár el minden olyan ügyben, amely nem tartozik a társaság legfőbb szerve (pl. taggyűlés) hatáskörébe. A társaság képviselete egyrész reprezentatív, másrészt, mint végső döntéshozó, a társaság nevében tárgyal, döntéseket hoz, irányít.

Döntéshozatal

Az ügyvezető hozza meg azokat a napi üzleti döntéseket, amelyek szükségesek a társaság hatékony működéséhez. Nagyobb cégméret esetén a döntéshozatal egyre inkább a megfelelően felhatalmazott üzleti egységek vezetőinek hatáskörébe kerül át; és erősödik az ügyvezető stratégiai szerepe.

Stratégiai tervezés

Végrehajtja a társaság hosszú távú stratégiáját; a stratégiából levezetett célok elérése érdekében dolgozik. A stratégia kidolgozása lehet az ő feladata, azonban az lehet tulajdonosi feladat is.

Felügyelet

Felügyeli a társaság valamennyi tevékenységét, beleértve a legfontosabbakat: a pénzügyi, a termelési-értékteremtési és az adminisztratív feladatokat is.

Munkavállalók irányítása, vezetés – menedzsment

Az ügyvezető vezeti, menedzseli, motiválja a társaság munkavállalóit, kialakítja és fenntartja a vállalati kultúrát; inspirálja, csapattá kovácsolja a közösséget. Motivál, irányt mutat. A bérpolitika és a bérezés megalkotója (lehet HR vezetői felelősség; de a jóváhagyás a pénzügyi tervnek megfelelően az ügyvezetőé).

Üzleti kapcsolatok

Ápolja a kapcsolatot az ügyfelekkel, befektetőkkel beszállítókkal és egyéb külső partnerekkel. AZ egyéb üzleti partnerekkel foglalkozik; nagyobb cégméret esetén a kiemelt ügyfelekkel key account viszonyban van; míg a napi ügymenetet az értékesítési vezető és / vagy a marketing vezető látja el.

Pénzügyi menedzsment

Felügyeli és menedzseli a vállalat pénzügyi helyzetét, biztosítja a hatékony erőforrás-allokációt; nyomon követi az év közbeni teljesítést; végső felelőse az üzleti időszakot megelőzően előzetes elfogadott KPI -ok teljesüléért.

A jó ügyvezető igazgató jellemzői

Vezetői képességek: A jó kommunikációs, döntéshozatali és problémamegoldó képesség elengedhetetlen. A társaság arcaként képviseli a céget; erkölcsi iránytű, példát mutat.

Vállalkozó szellem: Az innovatív gondolkodás, kockázatvállalási hajlandóság elengedhetetlen, sőt, óriási versenyelőnyt jelenthet.

Szakmai tudás: Mély ismeretek a vállalat iparágáról és működéséről; ellenkező esetben nem lesz képes átlátni, mi a megfelelő és hatékony működés alapfeltétele.

Hálózatos gondolkodás: Képes építeni és fenntartani erős kapcsolatokat, követni az érdekelt felek véleményét és hangját.

Változáskezelés: Képes alkalmazkodni a változó piaci körülményekhez és vezetni a változási folyamatokat.

Társasági szerződés szerepe a vezetőség tekintetében

A társasági szerződésben a társaság tagjai részletesen szabályozhatják az ügyvezető feladatait és hatáskörét.

Fontos megjegyezni, hogy az adott társasági forma vagy tevékenységi kör szerint további speciális jogszabályok is vonatkoznak az ügyvezetőre – nem lehet teljes körű felsorolást csinálni.

Jogszabályi háttér

Az ügyvezető felelőssége a PTK definíciójában

PTk – Link: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1300005.tv#lbj17id3d39

3:24. § A vezető tisztségviselő felelőssége

(1) A vezető tisztségviselő az ügyvezetési tevékenysége során a jogi személynek okozott károkért a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályai szerint felel a jogi személlyel szemben.

(2) A vezető tisztségviselő által e jogkörében eljárva harmadik személynek okozott károkért a jogi személy felel. A vezető tisztségviselő a jogi személlyel egyetemlegesen felel, ha a kárt szándékosan okozta.

2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről

Ügyvezető igazgató angolul

CEO, MD, azaz managing director? A CEO a chief executive officer rövidítése, ebben a kifejezésben a vezetői szerep a hangsúlyos, éppen ezért a vezérigazgató jobb fordítás; míg a managing director nevében a menedzsment a lényeges: vezet; itt inkább az ügyvezető a helyes megnevezés és fordítás. Érdekes példa a norvég nyelvből: ott az administrerende direktør elnevezésben kifejezetten hangsúlyos az adminisztratív irányítás: az aláírási jog, adminisztráció ellátása.

Egyéb C -s vezetők

COO Chief Operating Officer

A COO a működésért felelős igazgató. A vállalat napi működéséért felelős, beleértve a gyártást, az értékesítést, a marketinget és az ügyfélszolgálatot. Szorosan együttműködik a CEO-val a stratégia végrehajtásában.

CFO Chief Financial Officer

CFO, azaz pénzügyi igazgató. A vállalat pénzügyeit irányítja, beleértve a költségvetést, a bevételeket, a kiadásokat és a pénzügyi tervezést.

CTO Chief Technology Officer

CTO, azaz technológiai igazgató. A vállalat technológiai fejlesztéseiért felelős, itt a téársaság tevékenysége alapján az informatikai rendszerek és / vagy az új technológiák bevezetése a felelőssége.

CSO Chief Sales Officer

Értékesítési vezető; aki a marketingért és az értékesítésért is felel.

Összefoglalva

Az ügyvezető igazgató feladatai széleskörűek és az adott vállalat sajátosságaitól függnek – a felsorolásunk nem teljeskörű. A jogszabályi háttér biztosítja az alapvető kereteket, de a részletes szabályozás a társasági szerződésben található. Az ügyvezetőnek a társaság érdekeit szem előtt tartva kell eljárnia, és felelős a társaság eredményességéért; ugyanakkor a csapatát irányítva kell a kitűzött célokat elérnie.

Kapcsolódó szolgáltatásaink

Folyamatfejlesztés

Teljesítménymenedzsment

Szervezetfejlesztés / szervezetfejlesztési tanácsadás

Szervezetfejlesztés workshop

Tanácsadási szolgáltatásaink listája

AVALEX szolgáltatások

Kapcsolódó bejegyzések

Tulajdonosi és ügyvezetői szerep

Családi vállalkozás

Eszkaláció

Költségcsökkentés a gyártásban

Minőségirányítási vezető

Helyes vezetői magatartás

KPI, Key Performance Indicator

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük